Anna Walentynowiczová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anna Walentynowiczová

Narození 15. srpna 1929
Polsko Rovno, Polsko (dnes Ukrajina)
Úmrtí 10. dubna 2010
Rusko Pečersk, poblíž Smolenska, Rusko
Národnost polská
Sídlo Gdaňsk
Profese novinářka a odborářka
Ocenění Řád bílé orlice (2006)
Commons Kategorie Anna Walentynowicz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Walentynowiczová (15. srpna 1929, Rovno, Polsko10. dubna 2010, Pečersk, Rusko) byla polská odborářská aktivistka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v tehdy polském Rovnu. Za druhé světové války osiřela. V roce 1950 začala pracovat v Leninových loděnicích v Gdaňsku. Brzy byla rozčarována z nečinnosti Polské sjednocené dělnické strany, když viděla, že se dělníci nemohou organizovat a že se jejich obavami nikdo nezabývá. Svou aktivní práci zahájila poté, co jeden z jejích vedoucích ukradl peníze od zaměstnanců a použil je v loterii. Ke konci sedmdesátých let a na počátku osmdesátých let byla členkou Svobodných pobřežních odborů. Za účast v ilegálních odborech byla 7. srpna 1980 propuštěna pět měsíců před nástupem do důchodu. V reakci na toto rozhodnutí vedení byla 14. srpna 1980 uspořádána stávka, v jejímž důsledku se do práce vrátila nejen Walentynowiczová, ale i Lech Wałęsa. Walentynowiczová byla členkou Solidarity, ale opustila ji s kritikou Wałesovy politiky. Po pádu komunismu se již politicky neangažovala.

V roce 2000 odmítla gdaňské čestné občanství. V roce 2003 zažádala stát o kompenzaci za svoji perzekuci v osmdesátých letech. V lednu 2005 získala Trumanovu-Reaganovu medaili svobody. V květnu roku 2006 obdržela z rukou bývalého polského prezidenta Lecha Kaczyńskiho nejvyšší polské státní vyznamenání, řád Bílé orlice.[1]

Objevila se také ve čtyřech filmech, kde ztvárnila samu sebe.

Zemřela při leteckém neštěstí u ruského Smolensku dne 10. dubna 2010. Byla pochována na hřbitově 'Cmentarz Srebrzysko' v Gdaňsku.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Bývalý polský prezident, Lech Kaczyński, uděluje Anně Walentynowiczové nejvyšší polské státní vyznamenání, řád Bílé orlice (05/2006).
Anna Walentynowicz (žena v popředí)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe w dniu Święta Narodowego 3 Maja. Prezydent.pl [online]. 2006-05-03. Dostupné online. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anna Walentynowicz na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]