Andrew Cunanan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Andrew Cunanan
Andrew Cunanan FBI Photo - cropped.jpg
Základní údaje
Rodné jméno Andrew Philip Cunanan
Datum narození 31. srpna 1969
Místo narození San Diego, Kalifornie, USA USA
Datum úmrtí 23. července 1997
Místo úmrtí Miami, Florida, USA USA
Příčina smrti sebevražda zastřelením
Oběť
Modus operandi vražda
Počet obětí 5
Období vraždění 1997
Stát vraždění Spojené státy americké
Místo vraždy Minnesota, Illinois, New Jersey, Florida

Andrew Philip Cunanan (31. srpna 1969, San Diego - 23. července 1997, Miami Beach) byl americký sériový vrah filipínského původu, jehož nejznámější obětí byl světoznámý modní návrhář Gianni Versace.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Andrew Cunanan se narodil v San Diegu. Jeho otec Modesto se nemohl účastnit jeho prvních narozenin, protože v té době bojoval ve Vietnamu. Byl oblíbeným členem rodiny, ve škole nebyl šikanován a měl vysoké IQ 147. Tehdy si začal uvědomovat svou homosexuální orientaci. Jako mladík začal navštěvovat gay bary, kde dělal společnost bohatým lidem.

Roku 1987 chodil na San Diegskou univerzitu, kde studoval historii. O studium však neměl valný zájem. Po vystudování odešel do San Franciska, kde se spřátelil s nejedním hercem či modelkou. V té době byl zapojen do drobných krádeží.

Roku 1997 ho však začali zákazníci opouštět. Navíc podezříval své bývalé dva milence Jeffreyho Traila a Davida Madsona, že ho podvádějí.

Vraždy[editovat | editovat zdroj]

Večer 25. dubna téhož roku přijeli Cunanan a Madson za Trailem do Minneapolisu v Minnesotě. Odešli do hotelu a s Trailem se sešli až druhý den. Ten začal Cunanana ujišťovat, že ho nepodvádí, avšak Cunanan na jeho slova nedbal, vzal paličku na maso a praštil Traila do hlavy. Byl na místě mrtvý.

Cunanan s Madsonem zabalili mrtvolu do koberce a s Madsonovým jeepem odjeli z města. Za městem zastřelil Cunanan Madsona pistolí Taurus. Mrtvolu vyhodil z auta a zahrabal do země. Dne 4. května odjel do Chicaga v Illinois, kde se seznámil s podnikatelem Lee Miglinem. Toho za pár dní ve vzteku zabil.

Po pěti dnech strávených v Miglinově domě odjel do Pennsvillu v New Jersey, kde zabil správce tamního hřbitova Williama Reese. Poté odjel do Miami, kde strávil dva měsíce.

Vražda Versaceho a smrt[editovat | editovat zdroj]

Dne 15. července ráno se Gianni Versace vracel z baru, kde si dal kávu, zpátky domů. Když odemykal, přišel k němu Cunanan a dvakrát vystřelil. Poté okamžitě utekl. Versace zemřel cestou do nemocnice. Svědci se neodvážili Cunanana pronásledovat, báli se, že by začal střílet.

Celých 8 dní se Cunanan ukrýval v jednom z hausbótů na Miami Beach. Věděl, že jeho vražedná pouť končí, že již měsíc je na seznamu 10 nejhledanějších mužů FBI, a 23. července 1997 se Cunanan zastřelil.

Motiv[editovat | editovat zdroj]

Při vyšetřování se vyrojily spekulace, že Cunananovy motivy byly vázány na diagnózu infekce virem HIV, pitva však tento verdikt nepotvrdila.

Policie prohledala hausbót, kde se Cunanan zabil, aby našla motiv jeho činů. Cunanan po sobě zanechal jen několik osobních věcí, což vyšetřovatele vzhledem ke Cunananově pověsti získávání peněz a drahého majetku od bohatých starších mužů překvapilo. Nakonec bylo ustanoveno, že Cunanan zabíjel v důsledku nezvladatelné zuřivosti, vyvolané vraždou Traila a která se s počtem vražd zvětšovala.

Andrew Cunanan v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Andrew Cunanan na anglické Wikipedii a Andrew Philip Cunanan na německé Wikipedii.

  1. Lyricstime.com: Combichrist - God Bless
  2. Diskografie.cz: Combichrist - God Bless

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]