Gianni Versace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gianni Versace
Mario Biondi (R) interviews Gianni Versace (cropped).jpg
Narození2. prosince 1946
Reggio di Calabria
Úmrtí15. července 1997 (ve věku 50 let)
Miami Beach
Příčina úmrtívražda
Místo pohřbeníMoltrasio
Povolánípodnikatel, designér, kostýmní návrhář, módní návrhář a dressmaker
OceněníŘád zásluh o Italskou republiku
Partner(ka)Antonio D'Amico (od 1982)
PříbuzníSanto Versace a Donatella Versace (sourozenci)
Allegra Versace (neteř)
Webwww.versace.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gianni Versace (2. prosince 1946, Reggio di Calabria, Itálie15. července 1997, Miami Beach) byl italský módní návrhář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Gianni Versace se narodil v Kalábrii, která patří k nejchudším oblastem Itálie. Jeho starší bratr hrával baseball, ale Giannimu imponoval spíše matčin krejčovský salon. Odmalička jí pomáhal se šitím, a ještě mu nebylo ani 10 let, když navrhl své první šaty. Brzy se vypracoval na slušného krejčího, jakých jsou v Itálii tisíce. V 25 letech se odstěhoval do Milána, kde začal navrhovat šaty pro známé firmy. V roce 1976 s podporou staršího bratra Santa a sestry Donatelly založil firmu se znakem Medúsy – mytické příšery, po jejímž pohledu každý zkamení.

Od svých kolegů se lišily hlavně nekonečnou fantazií a kreativitou. Jeho modely byly vždy o kus dál. Byly krásné, provokativní a nespoutané, ale hlavně v sobě nesly obrovský erotický náboj. Versace byl gay, proto byl schopný vdechnout i mužskému oděvu jiskru erotičnosti. Měl vlastní vkus a používal perfektní materiál. Zaujal celebrity z odlišných společenských sfér, výstřední umělce i kontroverzní politiky. Oblékal princeznu Dianu i Madonnu a množství hollywoodských hvězd. Na přelomu 80. a 90. let kulminovala jeho kreativita.

Bydlel střídavě v několika svých domech v Miláně, pak v Miami nebo v New Yorku. Už delší dobu měl stálého přítele, sbíral starožitnosti i moderní umění, ale hlavně řídil kolos, který vydělával miliony dolarů.

V roce 1994 lékaři u Versaceho zjistili rakovinu. Následovaly těžké měsíce chemoterapie. Po dlouhé přestávce se vrátil ke své práci. Nikdo netušil, zda se vyléčil nebo ne. Gianni znovu provokoval. Ovlivněn myšlenkami na smrt vytvořil se svou nejoblíbenější modelkou Naomi Campbellovou kreaci, která byla více divadelním představením, než módní přehlídkou. Modelky na sobě měly šaty se symboly kříže a Naomi střílela z pistole. Samozřejmě slepými náboji.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Gianni se právě vracel domů z oblíbeného baru, kde si dal stejně jako každý den svou první kávu. Právě když chtěl u své vily v luxusní části Miami odemknout dveře, vzduchem proletěly dva výstřely. Obě střely zasáhly Versaceho do hlavy. Klesl k zemi, zatímco vrah zmizel. Kolemjdoucí okamžitě zavolali záchranku. Při převozu do nemocnice však Versace zemřel.

Zatímco se v Itálii konal pohřeb, v USA vrcholilo pátrání. Novináři spekulovali o motivu. V tajemných dohadech padají slova jako drogy, pomsta, mafie či zběsilý čin homosexuálního milence. Nakonec se zájem policie soustředil na vzdělaného a bohatého mladíka Andrewa Cunanana. Deset dnů po vraždě nalezla policie jeho mrtvé tělo. Zastřelil se stejnou zbraní, kterou předtím vraždil. Motiv nebyl nikdy uspokojivě vysvětlen.

Podle seriálu Šest stupňů vraždy / Six Degrees of Murder (TV seriál 2016) (viz odkazy) pocházel Andrew Cunanan z chudých poměrů, což ale ostře kontrastuje s jeho chováním a utrácením nemalých peněz v podobě nocování v drahých hotelích, večeří v luxusních restauracích a kupování drahých dárků přátelům, díky tomu se zadlužil a zřejmě vraždou nejen Versaceho si chtěl pomoci, ale mohlo taky jít o závist.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]