Donatella Versace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Donatella Versace

Donatella na Time 100 Gala
Narození 2. května 1955
Reggio di Calabria, Itálie
Alma mater Florentská univerzita
Povolání Módní návrhářka
Děti Allegra, Daniel
Příbuzní Santo Versace a Gianni Versace
Web Versace
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Donatella Versace (* 2. května 1955 Reggio di Calabria) je italská módní návrhářka, současná viceprezidentka skupiny Versace a hlavní návrhářka firmy. Vlastní 20 procent celkového majetku kapitálového trhu Versace. Byla vdaná za amerického modela Paula Becka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v roce 1955 v Itálii jako nejmladší ze čtyř dětí. Její otec byl obchodník a matka byla švadlenou. Její starším bratrem byl Gianni Versace. Vystudovala literaturu na univerzitě ve Florencii.

V polovině roku 1970 následovala svého staršího bratra s cílem pokračovat v úpletu designu ve Florencii. V těchto letech se chtěla původně coby mladá ambiciózní žena pracovat pro svého bratra Gianniho v oddělení pro styk s veřejností, ale spíše se pro něho stala jakousi múzou, inspirativní éterickou bytostí a zároveň bystrým poradcem i kritikem v jeho práci.

Postupně s tím, jak profesně rostla po Giovanniho boku, stala se v módním průmyslu značně proslulou. V osmdesátých letech pro ni Gianni dokonce vytvořil parfém s názvem „Blonde“ a zároveň ji nechal pracovat na její vlastní módní kampani s názvem Versus, která svými prvky nenechá nikoho na pochybách, že pochází ze slavného rodu Versace.[1]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Donatella je proslulá tím, že pro prezentaci svých modelů ráda využívá známých tváří světových celebrit místo neznámých modelek. Díky svým schopnostem dovedla značku Versace bezkonkurenčně prosadit po celé Evropě a Spojených státech. Její popularita vzrostla, když navrhla slavné Versace zelené šaty, známé také jako "Jungle-Dress", které si oblékla Jennifer Lopez na Grammy v roce 2000.[2]

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Už rok po smrti Gianniho uvedla svou první couture kolekci v hotelu Ritz v Paříži a na Giovanniho počest dodržela všechny jeho obvyklé show-prvky, jako je skleněné molo nad vodní hladinou hotelového bazénu. Ráda pořádá třpytivé večírky a jejími oblíbenými hosty jsou Lady Gaga, Elton John, Liz Hurley, Kate Moss a dokonce se na jednom z večírků objevil i princ Charles.

Společnost Versace vytvořila velký, luxusní Palazzo Versace středisko na Gold Coast v Austrálii. Dále světově nejvyšší budova Burj al-Arab, v Dubaji, se může pochlubit širokou kolekcí nábytku a ložního prádla Versace.

V říjnu roku 2002 byl Gianni a Donatella oceněni za mimořádný světový módní úspěch, díky expozici s oblečením značky Versace v historickém Victoria and Albert Museum v Londýně.

V roce 2008 Donatella byla čestným předsedou na Fashion Fringe v Londýně, kde mohla soudit nastávající návrhářské talenty. V roce 2009 Donatellu požádal Christopher Kane, aby oživila kampaň Versus, kterou odstartoval její bratr Gianni. Tento pár úspěšně značku oživil, která je významným hráčem na programu Fashion Weeks.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. návrháři:Donatella [online]. 17.5.[2007]. Dostupné online.  
  2. Donatella Versace [online]. Příprava vydání Luckas-bot,ClueBot NG,Tgeairn. REV. 15.5. [2012]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Donatella Versace biography [online]. . Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • [1] Plastiky Donatelly
  • [2] Jak jde čas Donatella Versace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]