Andrej Nikolajevič Tichonov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrej Nikolajevič Tichonov
Tychonoff.jpg
Narození 30. října 1906
Gagarin
Úmrtí 7. listopadu 1993 (ve věku 87 let)
Moskva
Místo pohřbení Novoděvičí hřbitov
Alma mater Lomonosovova univerzita
Zaměstnavatel MSU Faculty of Computational Mathematics and Cybernetics
Ocenění Stalinova cena
Řád rudého praporu práce
Gold Medal Exhibition of Economic Achievements
Leninova cena
Council of Ministers of the Soviet Union Prize
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrej Nikolajevič Tichonov (rusky Андрей Николаевич Тихонов; 30. října 1906, Gagarin, Smolenská oblast, Rusko, tehdy Gžatsk, Ruská říše8. listopadu 1993, Moskva, Rusko) byl ruský matematik a geofyzik. Proslavil se v oblastech topologie, funkcionální analýzy, geofyziky a matematické fyziky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1906 ve městě Gžatsk nedaleko Smolensku v rodině obchodníka. V roce 1910 se rodina přestěhovala do Moskvy, začátkem občanské války odešli na Ukrajinu a v roce 1919 se opět vrátili do Moskvy.

V roce 1922 jako šestnáctiletý nastoupil na matematicko-fyzikální fakultu Moskevské státní univerzity. Už jako student dosáhl pod vedením Pavla Sergejeviče Alexandrova pozoruhodných výsledků hlavně v oblasti topologie. V roce 1927 ukončil studium a zůstal na univerzitě.

V roce 1939 se stal korespondentem Akademie věd SSSR a v roce 1966 i jejím řádným členem. Sehrál rozhodující úlohu při založení fakulty informatiky na Moskevské univerzitě. V letech 1970 až 1990 působil jako její první děkan. Zemřel v roce 1993 a je pochovaný na Novoděvičím hřbitově.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějších výsledků dosáhl v oblastech topologie a funkcionální analýzy, dále i v některých oblastech fyziky. Je po něm pojmenovaných více matematických vět a témat.

V oblasti topologie je po něm pojmenována Tichonovova věta, která říká, že součin kompaktních topologických prostorů je také kompaktní. Také je po něm pojmenována speciální třída topologických prostorů, tzv. Tichonovovy prostory.

V matematické fyzice je autorem vět o jednoznačnosti u rovnice vedení tepla. Studoval také Volterrovy integrální rovnice. Je autorem metody Tichonovovy regularizace. Zabýval se také asymptotickou analýzou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]