András Adorján (flétnista)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
András Adorján
Narození 26. září 1944 (75 let)
Budapešť
Alma mater Kodaňská univerzita (do 1968)
Zaměstnavatel Hochschule für Musik und Tanz Köln
Děti Johanna Adorján
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

András Adorján (* 26. září 1944 Budapešť) je flétnista maďarského původu.

Od roku 1956 vyrůstal v Dánsku, kde později přijal i státní občanství. Studoval v Kodani zubní chirurgii a hudbu. Poté pokračoval ve studiu u Jean-Pierre Rampala a na vysoké škole hudební v německém Freiburgu v mistrovské třídě švýcarského flétnisty Aurèla Nicoleta. V roce 1968 získal v Dánsku cenu Jacoba Gade a zároveň se stal laureátem flétnové soutěže v Montreux. V roce 1971 mu byla udělena Velká cena na mezinárodní flétnové soutěži v Paříži a jeho interpretační umění získalo mezinárodní ohlas.

Adorján působí i jako pedagog. V roce 1987 byl jmenován profesorem Vysoké hudební školy v Kolíně nad Rýnem, každoročně vyučoval na Rampalově hudební akademii v Nice a v dalších mistrovských interpretačních kurzech. Je také pravidelně porotcem významných flétnových soutěží a předsedou Německé společnosti pro flétnu.

Jako sólista objevoval Adorján díla mistrů minulosti (Danzi, Hummel) stejně jako moderních autorů, z nichž mnozí mu své skladby dedikovali. Byl přítelem českého flétnisty a muzikologa Milana Munclingera. Ve spolupráci s ním a souborem Ars rediviva např. natočil v roce 1984 soubor Bendových flétnových koncertů (Orfeo/Supraphon).