Trsnatcovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Anacampserotaceae)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Trsnatcovité

alternativní popis obrázku chybí
Trsnatec Anacampseros alsonii
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: trsnatcovité (Anacampserotaceae)
Eggli & Nyffeler, 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trsnatcovité (Anacampserotaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Jsou to sukulentní byliny s pětičetnými květy. Čeleď zahrnuje 32 druhů ve dvou rodech a vyskytuje se porůznu na všech kontinentech.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi trsnatcovité jsou sukulentní vytrvalé byliny s tlustým stonkem nebo nevelké keře, někdy s dužnatou bazální hlízou nebo hlízovitým hlavním kořenem. Listy jsou střídavé, silně dužnaté, s okrouhlým průřezem nebo výjimečně ploché, lysé nebo chlupaté. Květy jsou drobné až středně velké, pravidelné, oboupohlavné, v chudých úžlabních nebo vrcholových květenstvích. Kalich je tvořen 2 dužnatými lístky, za plodu zasychajícími a vytrvalými. Korunních lístků je 5. Tyčinek je 5 až 25. Semeník je svrchní, srostlý ze 3 plodolistů. Plodem je lokulicidní tobolka s opadavou vnější vrstvou (exokarpem).[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď trsnatcovité zahrnuje 3 rody a 32 druhů. Největší rod je trsnatec (Anacampseros, 30 druhů), zbylé dva rody jsou monotypické. Čeleď je zastoupena velmi roztroušeně téměř na všech kontinentech. Vyskytuje se v jižní Africe, v Arábii a přilehlé oblasti Afriky, ve střední a jižní Austrálii, na jihu Severní Ameriky a v Jižní Americe v Bolívii a Argentině.[2][1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byly rody stávající čeledi Anacampserotaceae součástí čeledi šruchovité (Portulacaceae). S nástupem molekulárních metod se ukázalo, že čeleď šruchovité je v klasickém pojetí parafyletická a všechny rody s výjimkou rodu šrucha (Portulaca) byly rozřazeny do jiných čeledí.

Nejblíže příbuzné jsou podle kladogramů APG čeledi kaktusovité (Cactaceae) a šruchovité (Portulacaceae).[2]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Různé druhy rodu trsnatec (Anacampseros) se pěstují ve specializovaných sbírkách sukulentů.

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Anacampseros, Grahamia, Talinopsis[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c NYFFELLER, R.; UGGLY, U.. Taxon, vol. 59: Disintegrating Portulacaceae: A new familial classification of the suborder Portulacineae (Caryophyllales) based on molecular and morphological data. [s.l.] : International Association for Plant Taxonomy, 2010.  
  2. a b STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.