Amerikanoliberijci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Amerikanoliberijci
Americo-Liberian
Joseph Jenkins Roberts 1. a 7. prezident Libérie
Populace
150 000 - 200 000
Jazyk(y)
liberijská angličtina, kreolština (angličtina pidžin), merico
Náboženství
Křesťanství
Příbuzné národy
Krio (Sierra Leone Creoles) a Afroameričané

Amerikanoliberijci jsou liberijské etnikum s afroamerickým původem. Amerikanoliberijci jsou de facto osvobození afroameričtí otroci, kteří v 19. století emigrovali z USA a v Západní Africe založili „zemi svobody“. Sami se poté nazvali „Amerikanoliberijci“.[1] Druhou větev etnika vytvořilo pět tisíc integrovaných Afričanů (Congos), (původem osvobození otroci z okolí řeky Kongo). Poslední část tvoří potomci tří stovek emigrantů z Barbadosu. 133 let od vyhlášení nezávislého státu měla Libérie jednostranický systém ovládaný amerikanoliberijskou stranou True Whig Party.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 1817 a 1867 se 13 000 osvobozených afroamerických otroků vydalo přes Atlantik k západnímu břehu Afriky, aby zde založili svůj vlastní svobodný stát. Někteří z nich pokračovali dále a založili kolonii Freetown, z které je dnes hlavní město Sierra Leone. První osadníci praktikovali křesťanství často v kombinaci s tradičními africkými kulty. Hovořili tehdejším afroamerickým dialektem angličtiny, z kterého se vyvinula dnešní liberijská angličtina.

Politicky a společensky přejali mnoho zvyklostí z USA, především tedy z jihovýchodu. Americký vliv je například patrný na státní vlajce či v ústavě Libérie. V druhé polovině 20. století se Libérie začala ekonomicky orientovat na zahraniční kapitál a investice, a proto započala řadu programů pro přilákání investorů. O to se především snažil 19. prezident Libérie William Tubman, který byl v úřadu celých dvacet sedm let. Většina mocných a původních amerikanoliberijských rodin utekla zpět do USA roku 1980, kdy byl při vojenském puči zabit 20. prezident William R. Tolbert, Jr.

Ačkoliv toto etnikum tvoří jen 5 % liberijské populace hrálo dominantní mocenskou roli od 19. století až do puče roku 1980, kdy se moci chopil Samuel Doe, jakožto první domorodý prezident v historii Libérie.

Amerikanoliberijští prezidenti Libérie[editovat | editovat zdroj]

Původní Amerikanoliberijci z USA po založení Libérie tvořili kulturní elitu, následující seznam ukazuje amerikanoliberijské prezidenty narozené v USA.

Reference[editovat | editovat zdroj]