Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti
ZakladatelIsaiah L. Kenen
Vznik3. ledna 1963
Právní forma501(c)(4) organization
SídloWashington, D.C., Spojené státy americké
Souřadnice
Počet zaměstnanců396 (2013)
Oficiální webaipac.org
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (anglicky: American Israel Public Affairs Committee; odtud zkratka AIPAC) je americká zájmová skupina, která v Bílém domě a Kongresu Spojených států amerických lobbuje za silnou americkou podporu Izraele. Je považován za nejmocnější a nejvlivnější lobbistickou skupinu ve Washingtonu.[1] AIPAC se sám označuje jako „Americká proizraelská lobby“. Jedná se o neziskovou organizaci s velkým množstvím členů, mezi jejíž členy patří členové Demokratické strany, Republikánské strany i nezávislých. AIPAC je financován prostřednictvím příspěvků a darů jeho členů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

AIPAC byl založen roku 1953 Izajášem L. Kenenem pod názvem Americko-sionistický výbor pro veřejné záležitosti. Podle profesora politologie Kalifornské univerzity, Stevena Spiegela „...byly spory mezi Eisenhowerovou administrativou a izraelskými podporovateli natolik vážné, že kolovaly zvěsti (jak se později ukázalo, tak neopodstatněné), že dojde k vyšetřování Americké sionistické rady. Z toho důvodu byla zformována nezávislý lobbistický výbor, který byl později přejmenován na AIPAC.“[2]

Kenen ve své knize, kde popisuje historii AIPACu, uvádí, že Výkonný výbor AIPACu se rozhodl pro změnu názvu z Americko-sionistického výboru pro veřejné záležitosti na Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti, „aby organizaci zvýšil podporu.“[3] Internetové stránky AIPACu uvádí, že v současné době se jeho členská základna rozrostla na 100 tisíc.[4]

Snahy a aktivity[editovat | editovat zdroj]

AIPAC uvádí, že jeho účelem je lobbovat u Kongresu Spojených států amerických v rámci otázek a zákonů, které zahrnují:

  • Tlak na Palestinskou autonomii za účelem dodržování jejího závazku boje proti terorismu a boje proti podněcování vůči Izraeli.
  • Posílení svazků mezi Washingtonem a Jeruzalémem, prostřednictvím sdílení informací tajných služeb, vojenské spolupráce a ekonomické pomoci (v roce 2006 celkem 2,52 miliard $).
  • Odsouzení Íránu za jeho snahy získání jaderných zbraní a zpochybňování holocaustu a prosazení finančních sankcí, které by měly zbrzdit jeho jaderné ambice.
  • Tvrdý postoj vůči zemím a skupinám nepřátelským k Izraeli.
  • Prosazení demokracie na Blízkém východě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku American Israel Public Affairs Committee na anglické Wikipedii.

  1. MEARSHEIMER, John; WALT, Stephen. The Israel Lobby [online]. London Reviews of Books [cit. 2008-06-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. (anglicky) 
  2. SPIEGEL, Steven. The Other Arab-Israeli Conflict: Making America's Middle East Policy, from Truman to Reagan. Chicago: University Of Chicago Press, 1986. Dostupné online. ISBN 0226769623. S. 52. 
  3. KENEN, Izajáš. Israel's Defense Line: Her Friends and Foes in Washington. [s.l.]: Prometheus Books, 1981. Dostupné online. ISBN 0879751592. S. 110. 
  4. What is AIPAC? [online]. AIPAC [cit. 2008-06-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]