Israel Lobby and U.S. Foreign Policy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Israel Lobby and U.S. Foreign Policy
AutorJohn Mearsheimer a Stephen Walt
Původní názevThe Israel Lobby and U.S. Foreign Policy
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánresej
VydavatelFarrar, Straus and Giroux
Datum vydání2007
Předchozí a následující díl
Why Leaders Lie: The Truth About Lying in International Politics
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy[1] (zkráceně Israel Lobby, česky Izraelská lobby a zahraniční politika USA) je název odborné práce Johna Mearsheimera a Stephena Walta. John Mearsheimer je profesor na University of Chicago a známý teoretik mezinárodních vztahů. Stephen M. Walt je profesor mezinárodních vztahů na Kennedy School of Government při Harvardově univerzitě. Izraelská lobby a zahraniční politika USA byla poprvé vydána roku 2002 a do roku 2007 zaznamenala několik úprav a verzí. Nejnovější verze byla vydána v září 2007 nakladatelstvím Farrar, Straus and Giroux a podle žebříčku New York Times Best Seller patří mezi bestsellery.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Hlavní tvrzení práce Izraelská lobby a zahraniční politika USA je, že „Spojené státy byly ochotny nebrat zřetel na vlastní bezpečnost, aby podpořily zájmy jiného státu (Izraele)“. Blízkovýchodní politika Spojených států byla a stále je řízena primárně domácími politiky, zejména „Izraelskou lobby,“ kterou autoři definují jako „volnou koalici jedinců a organizací, které aktivně pracují na tom, aby mohly řídit zahraniční politiku Spojených států v pro-izraelském směru.“[2]

Mearsheimer a Walt poznamenávají, že jádro této lobby jsou „američtí Židé, kteří ve svých každodenních životech vyvíjejí značné úsilí pro uzpůsobení zahraniční politiky Spojených států tak, aby zvýhodňovala zájmy Izraele.“ Poznamenávají, že „ne všichni američtí Židé jsou součástí této lobby“ a taktéž že se tito američtí Židé nemusejí vždy shodovat na specifické izraelské politice.

Vydání The Israel Lobby[editovat | editovat zdroj]

Původně byla tato teze vypracována v roce 2002 pro The Atlantic Monthly, který ji následně odmítl. Během roku 2006 začala práce být k dispozici ke stažení na stránkách Kennedy School of Government. V dubnu ji recenzoval časopis London Review of Books. V politickém periodiku The Nation rozebral Philip Weiss pozadí vzniku The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy. Třetí revidovaná verze vyšla v podzimním vydání Middle East Policy roku 2006 a zahrnovala reakce na některé kritiky. Autoři v ní prohlásili, že „tato revidovaná verze se nicméně neodchyluje od původní práce, co se týče jejích základních tvrzení.“

The Israel Lobby jako dokument[editovat | editovat zdroj]

Na základě práce vznikl v dubnu 2007 asi 50minutový holandský dokument The Israel Lobby – The Influence of AIPAC on U.S. Foreign Policy (Izraelská lobby – vliv organizace AIPAC na zahraniční politiku Spojených států), který je pod AmericanFreePress.net dostupný na internetu ke stažení. V něm Mearsheimer jako jeden z mnoha respondentů říká:

Spojené státy podporují Izrael rozličnými způsoby. Dáváme mu veškerou vojenskou a ekonomickou podporu, zhruba 3 mld dolarů ročně. Izrael, naproti tomu, je relativně bohatá země dostává více zahraniční pomoci, než jakákoli jiná země na světě. My (Spojené státy) v OSN po celou dobu vetujeme rezoluce, které jsou k Izraeli kritická.
— John Mearsheimer

Krátce po vydání Izraelské loby se autoři setkali i s negativními reakcemi – asi nejsymptomatičtější byl článek z významného deníku The Washington Post z 6. dubna 2006, napsaný Eliotem Cohenem, členem vlivného think-tanku Projekt pro nové americké století, ve kterém autory označil za antisemity a dokonce nepřímo naznačil, že by mohli být rasisté.[3]

27. srpna 2007 byla Izraelská lobby a zahraniční politika USA vydána jako kniha. Vlastní knihou na ni kriticky odpověděl Abraham Foxman.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy na anglické Wikipedii.

  1. ksgnotes1.harvard.edu [online]. [cit. 2008-05-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-02. 
  2. Archivovaná kopie. www.lrb.co.uk [online]. [cit. 2008-05-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. 
  3. Archivovaná kopie. www.spinwatch.org [online]. [cit. 2011-09-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-06-16. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (anglicky)Walt, Stephen M.; Mearsheimer, John J. (2007). The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy. New York: Farrar, Straus and Giroux. 496 str., ISBN 0-374-17772-4.
  • (anglicky)Foxman, A., The Deadliest Lies: The Israel Lobby and the Myth of Jewish Control ("Smrtelné lži. Izraelská lobby a mýtus židovského řízení")

Související články[editovat | editovat zdroj]

Audiovizuální dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]