Amádíja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Město Amádíja, Srpen 2009

Amádíja je město, které vzniklo 3 tis. let před naším letopočtem a bylo sídlem paši. V minulosti zde procházela i tzv. hedvábná stezka. Nachází se na severu Iráku, blízko hranic s Tureckem, na vrcholu hory stolového typu 1400 metrů nad mořem.

Město má eliptický tvar o rozloze menší, než jeden čtvereční kilometr, má vynikající urbanistickou strukturu a přírodní krajina je zde unikátně použita jako nástroj opevnění. Do hradeb jsou kromě městských bran vytesány sochy, které měly za úkol odstrašit případné útočníky. Bylo to významné město starověké Persie. Město je tvořeno zhruba 1200 domy a žije zde okolo 6000 obyvatel - křesťanů, muslimů i židů. K významným památkám patří zbytky Asyrského kostela, ruiny Synagogy, brána Mosul a minaret.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amadiya na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TĚHLE, Miroslav. Fotogrammetrická dokumentace a vizualizace historického minaretu v Amádiji v severním Kurdistánu. Praha : [s.n.], 2011. Bakalářská práce. České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební. 
  • GAŠPAŘÍK, Marek. Dokumentace památkových objektů fotogrammetrickou metodou z expedic v Iráku a nalezení vhodné vizualizace. Praha : [s.n.], 2011. Bakalářská práce. České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • UNESCO World Heritage Centre. Amedy city [online]. 2011. Dostupné online. (anglicky)