Alkoun holubí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Alkoun holubí

2010-pigeon-guillemot.jpg
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neoghathae)
Řád: dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Podřád: alky (Alcae)
Čeleď: alkovití (Alcidae)
Rod: alkoun (Cepphus)
Binomické jméno
Cepphus columba
(Pallas, 1811)

Alkoun holubí (Cepphus columba) je pták z řádu dlouhokřídlích.

Popis[editovat | editovat zdroj]

O něco menší než alkoun úzkozobý, měří 38 cm a má v rozpětí 68 cm. Jarní šat je celý černý, jen na křídlech má široký bílý štít. V létě je to jediná alka s černou spodní stranou a po celý rok má v křídle nápadné, ostře ohraničené bílé pole. Zimní šat je převážně bílý s černými špičkami křídel.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Cirkumpolární druh rozšířený v chladných a studených oblastech moří. Evropská hnízdiště zasahují od irského pobřeží na jihu až na severské ostrovy na okraji plovoucího ledu, kde teplota vody ani v létě nevystupuje nad 0°C. Alkoun holubí není pták volného moře, dává přednost pásmům tiché vody mezi ptačími ostrovy, ve fjordech a vyhledává mělké části moře. V takových místech se zdržuje po celý rok. Na ptačích útesech se usazuje na suťových kuželech při patě skalních stěn. Někdy najdeme čisté kolonie alkounů holubích na neobydlených ostrůvcích štěrkem nebo oblázky. U nás v ČR se alkoun holubí neobjevuje ani jako zatoulanec.

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

Tento alkoun vytváří jen malé kolonie o tuctu párů, nebo dokonce hnízdí osaměle na úpatí ptačích hor. Na rozdíl od jiných alek klade samička dvě vejce, ale obyčejně stejně odchová jen jedno mládě. Hnědavá, tmavě skvrnitá vejce klade do štěrbin skal nebo dutin pod kameny v červnu a červenci. Hnízdící ptáci sedí tak pevně, že je možné je vzít do ruky. Mladí alkouni v šedivém prachovém šatě a zůstávají v důlku 35 až 39 dní, tedy mnohem déle než jejich příbuzní hnízdící na holých skalách. Když hnízdo opouštějí, dovedou dobře létat a jsou samostatní.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Alkouni holubí hledají potravu převážně na dně moře, jsou to totiž dobří potápěči. Svá mláďata krmí také převážně malými rybkami, dospělí však loví především různé korýše, mořské červy, měkkýše a polypy. Ryby jsou pro dospělé ptáky spíše jen zákuskem.

Hlas[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od ostatních křiklavých alek má alkoun holubí tichý, zpěvný hlas. Zní jako jemné vysoké "íp" a v době jarních námluv se samec ozývá ostrým "ist-ist-ist", přičemž zobáček otvírá hodně zeširoka, takže je vidět oranžově žlutá barva jícnu.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

  1. Cepphus columba columba
  2. Cepphus columba eureka
  3. Cepphus columba kaiurka
  4. Cepphus columba snowi - Alkoun Holubí Snowův

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Steinbachův velký průvodce přírodou: Ptáci
  2. Světem zvířat Díl 2, Ptáci 2 - Hanzák Hudec
  3. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id97011/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]