Alice Rühle-Gerstelová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alice Rühle-Gerstelová
Alice Rühle-Gerstelová
Alice Rühle-Gerstelová
Narození 24. března 1894
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 24. června 1943 (ve věku 49 let)
Ciudad de México
MexikoMexiko Mexiko
Pseudonym Barbara Felix
Povolání novinářka, psycholožka, spisovatelka a všeobecná sestra
Alma mater Univerzita Karlova
Mnichovská univerzita
Významná díla Pražský exil Hanny Aschbachové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alice Rühle-Gerstelová (24. březen 1894 Praha[1]24. červen 1943 Ciudad de México) byla česká, německá a rakouská spisovatelka, novinářka, psycholožka, levicová aktivistka a feministka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v pražské židovské rodině. V Praze vystudovala gymnázium. Pak studovala na dívčí internátní škole v Drážďanech a poté si ještě dodělala učitelský seminář v Praze.[2] Již tehdy se stýkala v Praze s významnými německojazyčnými autory, jakými byli Franz Werfel a Egon Erwin Kisch. Za první světové války pracovala jako zdravotní sestra v polních nemocnicích. Roku 1917 začala studovat literaturu a psychologii na univerzitách v Praze a od roku 1918 v Mnichově. Absolvovala roku 1921, diplomovou práci věnovala Friedrichu Schlegelovi. V Německu již zůstala a vdala se za Otto Rühleho, levicového aktivistu a žáka Alfreda Adlera. Spolu s manželem se nadchla jak pro marxismus, tak pro Adlerovu individuální psychologii (jak Adler začal říkat svému učení, když odpadl od svého učitele Sigmunda Freuda), v Drážďanech dokonce založila organizaci, která měla obě učení skloubit. V té době napsala i některé práce na toto téma (Freud und Adler. Elementare Einführung in Psychoanalyse und Individualpsychologie, 1924; Der Weg zum Wir. Versuch einer Verbindung von Marxismus und Individualpsychologie, 1927). Ve 30. letech se začala stále více zabývat ženskou otázkou a feminismem (práce Das Frauenproblem der Gegenwart – Eine psychologische Bilanz, 1932). V roce 1932, v důsledku rostoucí moci nacistů v Německu, raději odešla zpět do Prahy. Zde se stala redaktorkou německy psaných novin Prager Tagblatt, přispívala do jejich dětské přílohy. V Praze napsala též autobiografický a zjevně antistalinistický román Der Umbruch oder Hanna und die Freiheit a navázala velmi blízké přátelství s českou novinářkou Milenou Jesenskou. V roce 1936 se rozhodla spolu se svým mužem odejít do Mexika. Odešli na pozvání prezidenta Lázara Cardenáse, takže jejich postavení bylo prominentní. Rühle-Gerstelová pro Cardenáse připravovala školskou reformu, krom toho pracovala jako překladatelka pro mexickou vládu a novinářka v odborářském tisku. Byla součástí okruhu kolem Lva Trockého, Fridy Kahlo a Diega Rivery. Pro Trockého s manželem i pracovali, což vedlo k útokům Stalinovi věrných komunistických kruhů. V roce 1943, v den, kdy zemřel její manžel, spáchala sebevraždu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození pražské židovské náboženské obce
  2. Rühle-Gerstel, Alice - Deutsche Biographie. www.deutsche-biographie.de [online]. [cit. 2017-12-03]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]