Aliance sv. Jana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O původním johanitském řádu založeném v Jeruzalémě v 11. století pojednává článek Maltézský řád.
Odznak britského Řádu johanitů

Aliance sv. Jana je mezinárodní organizace složená z Řádu maltézských rytířů a nekatolických řádů sv. Jana, které se též označují jako johanitské[1] a které vznikly odštěpením z původního katolického Řádu hospitalitů sv. Jana z Jeruzaléma (Maltézského řádu). Zpočátku se pod pojmem Řád johanitů rozuměl výhradně jen původní Řád sv. Jana, dnes známý spíše právě jako Maltézský řád.

V 16. století se z německé větve Maltézského řádu odštěpil braniborský správní obvod Balley Brandenburg des Ritterlichen Ordens St. Johannis vom Spital zu Jerusalem, který přijal protestantství a je dnes znám jako Řád johanitů v užším významu (kromě německých zemí má pobočky také ve Finsku, Francii, Maďarsku, Rakousku a Švýcarsku); anglická větev, která počátkem 16. století zanikla, byla 1831 znovu založena jako Most Venerable Order of St. John of Jerusalem (mimo Velkou Británii je řád činný i v některých zemích britského Společenství národů a v USA). Tyto řády jsou činné jako řády příslušné monarchie.

Spolu s holandským Johanniter Orde in Nederland, a švédským Johanniterorden i Sverige tvoří mezinárodní alianci, činnou výlučně v oblasti záchranných služeb, domovů pro seniory atd. (např. Johanniter-Unfall-Hilfe v Německu, St. John Ambulance ve Velké Británii apod.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. František Lobkowicz, Encyklopedie řádů a vyznamenání, Libri Praha 1999, str. 159 a násl.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]