AliExpress

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aliexpress
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení 2010
Adresa sídla Chang-čou, Čína
Charakteristika firmy
Oblast činnosti elektronické obchodování
Mateřská společnost Alibaba Group
Majitel Alibaba Group
Identifikátory
Oficiální web aliexpi.com/90CZ
Některá data mohou pocházet z datové položky.

AliExpress je internetové tržiště provozované a vlastněné čínskou společností Alibaba Group, založené v dubnu 2010. Sídlí v čínském městě Chang-čou[1].

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Platforma přímo propojuje prodejce z Číny a dalších oblastí, jako např. Singapuru, s mezinárodními online zákazníky. AliExpress usnadňuje obchodníkům, výrobcům a distributorům prodávat zboží po celém světě. Tím se platforma podobá eBay a zároveň liší od Amazonu, jelikož obchodníci jsou nezávislí a AliExpress neprodává vlastní zboží, nýbrž je jen e-commerce platformou a obchod zprostředkuje. Na rozdíl od eBay ale nevyužívá princip internetové aukce.

Od sesterského portálu Taobao, který také patří společnosti Alibaba, se AliExpress liší tím, že cílí primárně na kupující ze zahraničí. Zákazníci z Kontinentální Číny nemohou na AliExpress nakupovat. Většina prodejců jsou ale Číňané.

Na AliExpress lze najít extrémně rozmanitou škálu zboží, např. oblečení, obuv, hračky, elektroniku a doplňky k elektronice, kosmetiku, autodíly, vybavení domácnosti a zahrady, knihy, filmy, hudbu. AliExpress neprodává potraviny.

Kromě webových stránek AliExpress.com provozuje společnosti i stejně fungující mobilní aplikaci AliExpress App. Aplikace je dostupná na Google Play a v App Store.

Historie AliExpressu[editovat | editovat zdroj]

Již od roku 2009 přináší Aliexpress radost milionům zákazníkům po celé světě. V roce 2009, kdy světová ekonomika prožívala vrchol ekonomické krize, rozjel Aliexpress prodej svého výhodného zboží. Růst byl opravdu rychlý, během prvního roku si zde zákazník mohl vybrat z více než 5 miliónů produktů. Největší trhy, kde AliExpress zaznamenal úspěch jsou Brazílie, Španělsko, USA.

Zakladatelem je společnost Alibaba, kterou založil Jack Ma, který se narodil v roce 1964, který již od roku 1995 se pohybuje v rozmanitém IT světe. Jack Ma se objevil i na obálce prestižního časopisu Forbes[2]

Jazykové varianty[editovat | editovat zdroj]

Webové stránky AliExpress jsou v roce 2019 dostupné ve 12 jazycích: angličtině, ruštině, portugalštině, španělštině, francouzštině, polštině, hebrejštině, italštině, turečtině, němčině, korejštině a arabštině. V jiných jazykových oblastech je návštěvníkům automaticky nabídnuta anglická mutace webu, která je mezinárodní. Pro překlad stránek do svého jazyka lze využít překladač Google.

Mobilní aplikace AliExpress je kromě mezinárodní anglické verze dostupná taky v 17 dalších jazycích, mimo jiné v ruštině, portugalštině, španělštině a francouzštině.

Obliba AliExpress v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice oblíbenost tohoto online tržiště neustále roste. Svědčí o tom údaje velkých českých finančních domů. Počet transakcí platební kartou mBank na AliExpressu narostl mezi lety 2013 a 2016 více než sedminásobně. Podobně je na tom ČSOB: „Loni byl obchodník Aliexpress u našich klientů jedničkou při nakupování přes e-shopy prostřednictvím platební karty. Uskutečnili přibližně jeden milion nákupů, což odpovídá jedenácti procentům všech e-commerce transakcí,“ uvedla Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB[3] Průměrná útrata na AliExpress se podle údajů mBank a ČSOB pohybovala v roce 270 a 290 korunami.

Oblibu AliExpress v Česku potvrzují i informace z cashbackového portálu Tipli.cz provozovaného společností Tipli s.r.o., který s čínským online tržištěm spolupracuje. Za měsíc uskuteční uživatelé Tipli.cz přibližně 50 000 nákupů na AliExpress.[4]


První evropská prodejna[editovat | editovat zdroj]

První Evropská prodejna na území Evropy byla otevřena ve Španělsku[5], kousek od Madridu - městečko Arroyomolinos. Podle zástupců firmy Alibaba je Španělsko klíčovou zemí pro vstup do Evropy spolu s Portugalskem. Zajímavosti je také to, že před otevřením první evropské pobočky nocovalo až 3000 lidí před prodejnou[6]. Odnést si mohli mobilní telefony, skateboardy a mnoho dalších věcí. Zcela vyloučit nelze ani možnost otevření dalších poboček v Evropě. Bohužel pro české příznivce čínského eshopu, není potvrzená informace, jestli se bude jednat právě o Českou republiku.

  1. Alibaba Group. www.alibabagroup.com [online]. [cit. 2019-11-19]. Dostupné online. 
  2. Jack Ma. Forbes [online]. [cit. 2019-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Čínská nákupní galerie Aliexpress dobývá Česko. E15.cz [online]. [cit. 2019-11-19]. Dostupné online. 
  4. KNÍŽKOVÁ, Jana. Nákupy z Číny: Několikatýdenní čekání na nejasný výsledek? To už dávno neplatí. Měšec.cz [online]. [cit. 2019-11-19]. Dostupné online. (česky) 
  5. Čínský AliExpress otevřel u Madridu první prodejnu v Evropě. Na slíbené dárky čekaly tři tisíce lidí | Firmy a trhy. Lidovky.cz [online]. 2019-08-26 [cit. 2019-11-21]. Dostupné online. (česky) 
  6. ČTK. AliExpress má svou první evropskou prodejnu. Na její otevření čekaly tři tisíce lidí. Hospodářské noviny (IHNED.cz) [online]. 2019-08-26 [cit. 2019-11-21]. Dostupné online. (česky) 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]