Alfred-Marie Liénard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfred-Marie Liénard
Narození 2. dubna 1869
Amiens
Úmrtí 29. dubna 1958 (ve věku 89 let)
Paříž
Bydliště Versailles
Alma mater École Polytechnique
Mines ParisTech
Ocenění Ponceletova cena (1929)
Funkce ředitel (Mines ParisTech)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alfred-Marie Liénard (2. dubna 1869 - 29. dubna 1958), byl francouzský fyzik a inženýr. Nejvíce znám je díky vynálezu Liénardových–Wiechertových potenciálů.

V letech 1887-1889 byl studentem na École Polytechnique a v letech 1889-1892 na École des mines de Paris. Následně pracoval tři roky jako důlní inženýr ve Valencii, Marseille, a Angers. Mezi roky 1895 a 1908 byl profesorem na École des Mines de Saint-Etienne a v letech 1908-1911 zastával post profesora elektrického inženýrství na École des Mines de Paris. V první světové válce sloužil ve francouzské armádě.

Liénard pracoval v oblasti elektřiny, magnetismu a mechaniky. V roce 1898 (dva roky po Emilu Wiechertovi), odvodil to, co se nyní nazývá Liénardovy–Wiechertovy potenciály. Zkoumal také problémy související s pružností a pevností materiálů, a napsal pojednání o termodynamice a hydrodynamice.

Spolu s M. H. Chipartem vyvinul Liénardovo–Chipartovo kritérium pro určení stability spojitého systému rovnic.

Liénard byl držitele Řádu čestné legie. Byl také vice-prezidentem Société Française des Électriciens a prezidentem Société Mathématique de France.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alfred-Marie Liénard na anglické Wikipedii.

  • Marc Jouguet. La vie et l'oeuvre scientifique de Alfred-Marie Liénard. Exposé fait en séance mensuelle de la Société française des Electriciens, le 4 décembre. 1958. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]