Alexandr Večtomov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexandr Večtomov
Jiná jménaSaša Večtomov
Narození12. prosince 1930
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí29. prosince 1989 (ve věku 59 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníhřbitov Veselí nad Lužnicí
Národnostčeská
VzděláníAkademie múzických umění v Praze
Alma materMoskevská státní konzervatoř
Accademia Musicale Chigiana
Povolánípedagog a violoncellista
ZaměstnavatelPražská konzervatoř
Znám jakohudební interpret, hudební pedagog
ChoťJana Andrsová (1964–1989)
Partner(ka)Jana Andrsová
DětiVeronika, Andrea, Johana
Rodičeotec Ivan Večtomov, violoncellista, hudební pedagog
PříbuzníVladimír Večtomov (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alexandr Večtomov, známější spíše jako Saša Večtomov (12. prosince 1930 Praha29. prosince 1989 tamtéž), byl český violoncellista a hudební pedagog, syn violoncellisty ruského původu, Ivana Večtomova.

Hudební činnost[editovat | editovat zdroj]

Nejprve studoval Pražské konzervatoři u svého otce, violoncelisty Ivana Večtomova (1902 – 1981), který byl sám žák vyhlášeného violoncellisty a pedagoga Ladislava Zelenky, u něhož na Akademii múzických umění v Praze později studoval i Alexandr. Mezi jeho spolužáky patřili např. Mirko Škampa a Josef Chuchro. Později studoval hru ještě u Semjona KozolupovaMoskvě a účastnil se mistrovských kurzů francouzského violoncellisty Andrého Navarry.

Alexandr Večtomov začal svou dráhu profesionálního hráče v Sukově triu. V roce převzal violoncellový part po Miloši Sádlovi v Českém triu, kde působil po 33 let, až do své smrti v roce 1989.

Večtomov patřil mezi významné sólové a koncertní hráče v Československu i v zahraničí, nahrál mnoho skladeb na LP a CD, také nahrával pro rozhlas a televizi. Často hrál a nahrával se svým bratrem, kytaristou Vladimírem Večtomovem, pod názvem Pražské strunné duo. Ve své době byl považován společně s Milošem Sádlem za jednoho z nejvýznamnějších českých violoncellových interpretů. Byl pověstný svou téměř nenapodobitelně líbeznou hrou.

Pedagogická činnost[editovat | editovat zdroj]

Profesor Alexandr Večtomov přitom současně vyučoval hře na violoncello na pražské HAMU. Mezi jeho žáky patřili např. Jiří Hošek, Michaela Fukačová, Jan Páleníček a Miroslav Petráš. Při výuce se oproti jiným pedagogům zaměřoval více na detaily a na celkovou uvolněnost hry, byl znám svou mnohdy neklasickou metodou výuky a přátelským přístupem ke svým žákům.[zdroj?]

Hrál na violloncelo které zhotovil italský mistr Giovanni Battista Guadagnini, které měl zapůjčené ze Státní sbírky hudebních nástrojů.[1][2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠURÁŇOVÁ, Eva. Významní čeští violoncellisté [online]. Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, Katedra Muzikologie, Olomouc, rev. 2010 [cit. 2011-04-26]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. PŘÍVRATSKÝ, Tomáš. Saša Večtomov [online]. ITPOINT.CZ, rev. 2003 [cit. 2011-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-05-28. 
  3. Zelenka Ladislav – Violoncellista [online]. Úřad městské části Praha 12, Písková 25, Praha 4, rev. 13.09.2010 [cit. 2011-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]