Sukovo trio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sukovo trio je české klavírní trio, pojmenované po skladateli Josefu Sukovi, dědečkovi houslisty Josefa Suka, který trio roku 1951 založil.

Trio debutovalo 5. dubna 1951 v Rudolfinu v Praze s Josefem Sukem (housle), Alexandrem Večtomovem (violoncello) a Jiřím Hubičkou (klavír). Po počátečních změnách se ustálilo obsazení: Josef Suk (housle), Josef Chuchro (violoncello), Jan Panenka (klavír). V tomto obsazení si trio vydobylo světové renomé. Roku 1980 převzal klavírní part Josef Hála.

Nahrávka klavírního tria Dumky Antonína Dvořáka pro společnost Deutsche Grammophon byla první stereofonní nahrávkou v historii společnosti. Sukovo trio mělo v repertoáru většinu velkých klavírních trií a dalších skladeb pro toto obsazení (jako např. Beethovenův Trojkoncert pro klavírní trio a orchestr), absolvovalo koncerty na všech kontinentech a vytvořilo velké množství nahrávek. Získalo mnoho cen včetně Grand Prix du Disque.

Jedno z posledních vystoupení mělo Sukovo trio v Praze 20. května 1990, kde provedlo mj. skladbu Rafaela Kubelíka po jeho návratu z exilu.