Alexander von Nordmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander von Nordmann
Alexander von Nordmann2.jpg
Narození 24. května 1803
Kymi
Úmrtí 25. června 1866 (ve věku 63 let)
Turku
Alma mater Královská akademie v Turku
Zaměstnavatel Helsinská universita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander von Nordmann (24. května 1803, Svensksund (Kotka) – 25. června 1866, Åbo) byl finský zoolog, botanik a paleontolog švédského původu, který v 19. století působil v jižním Rusku a na Ukrajině. V letech 1821 až 1827 studoval na univerzitě v Åbo, bezprostředně poté až do roku 1932 vědecky pracoval v Berlíně. Během své činnosti zde vydal spis Mikrographische Beiträge (1832). V roce 1832 se stal profesorem přírodovědy na Richeliově lyceu v Oděse a o dva roky později konzervátorem oděské botanické zahrady, kde měl na starosti ovocné stromy a okrasné rostliny. V té době také založil Vysokou školu zahradnickou se speciálním oddělením zaměřeným na pěstování bource morušového. V té době se intenzívně věnoval průzkumu rostlin v jižních oblastech Ruska, v Maďarsku, Srbsku a na Balkáně. Po smrti své manželky během epidemie cholery se v roce 1849 vrátil do Finska a stal se profesorem botaniky a zoologie na univerzitě v Helsinkách; od roku 1852 až do své smrti již přednášel jen zoologii.

Na jeho počest nese ouhorlík černokřídlý vědecký název Glareola nordmanni a jedle kavkazská, kterou sám v roce 1938 objevil během své cesty do Gruzie, název Abies nordmanniana, kromě celé řady dalších druhů. Za svého působení popsal řadu nových druhů a poddruhů, například sleďovitou rybu Clupeonella cultriventris či jihovýchodní poddruh slepýše křehkého, Anguis fragilis colchicus.


Alexander von Nordmann má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Nordm..[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek.