Přeskočit na obsah

Alexander von Nordmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexander von Nordmann
Narození24. května 1803
Kymi
Úmrtí25. června 1866 (ve věku 63 let)
Helsinky
Alma materKrálovská akademie v Turku
Univerzita Friedricha Wilhelma v Berlíně
Povoláníbotanik, paleontolog, zoolog, pedagog, biolog, vysokoškolský učitel, karcinolog, lékař, zoologický sběratel a sběratel rostlin
ZaměstnavatelHelsinská univerzita
PříbuzníBoris Nordmann[1] (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander von Nordmann (24. května 1803, Svensksund (Kotka) – 25. června 1866, Åbo) byl finský zoolog, botanik a paleontolog švédského původu, který v 19. století působil v jižním Rusku a na Ukrajině. V letech 1821 až 1827 studoval na univerzitě v Åbo, bezprostředně poté až do roku 1832 vědecky pracoval v Berlíně. Během své činnosti zde vydal spis Mikrographische Beiträge (1832). V roce 1832 se stal profesorem přírodovědy na Richeliově lyceu v Oděse a o dva roky později konzervátorem oděské botanické zahrady, kde měl na starosti ovocné stromy a okrasné rostliny. V té době také založil Vysokou školu zahradnickou se speciálním oddělením zaměřeným na pěstování bource morušového. V té době se intenzívně věnoval průzkumu rostlin v jižních oblastech Ruska, v Maďarsku, Srbsku a na Balkáně. Po smrti své manželky během epidemie cholery se v roce 1849 vrátil do Finska a stal se profesorem botaniky a zoologie na univerzitě v Helsinkách; od roku 1852 až do své smrti již přednášel jen zoologii.

Na jeho počest nese ouhorlík černokřídlý vědecký název Glareola nordmanni a jedle kavkazská, kterou sám v roce 1938 objevil během své cesty do Gruzie, název Abies nordmanniana, kromě celé řady dalších druhů. Za svého působení popsal řadu nových druhů a poddruhů, například sleďovitou rybu Clupeonella cultriventris či jihovýchodní poddruh slepýše křehkého, Anguis fragilis colchicus.

Alexander von Nordmann má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Nordm..[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2023-03-07].
  2. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]