Alex Katz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alex Katz
Alex Katz
Narození24. července 1927 (95 let)
New York
Alma materCooper Union
Skowhegan School of Painting and Sculpture
Povolánímalíř, sochař, umělec, grafik a designér
OceněníGuggenheimovo stipendium (1972)
Římská cena (1984)
Berlin Prize (2001)
ChoťAda Katz
Webwww.alexkatz.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alex Katz (* 24. července 1927) je americkým výtvarníkem figurativní malby, sochařem a grafikem spojený s hnutím Pop art.

Život

Katz se narodil v části New Yorku Brooklyn. V letech 19461949 v Showheganu ve státě Maine. Jeho první samostatná výstava maleb měla vernisáž v roce 1954 v Roko Gallery v New Yorku a nesatkala se zájmem veřejnosti ani kritiky.

Od konce 80. let považujeme Alexe Katze za hlavního představitele cool painting, a díky inovacím v malbě se stal jedním z vlivných malířů současnosti.

V posledním desetiletí se jeho dílo těší celosvětovému zájmu, díky jeho vlivu na současné umělce jakými je i česká výtvarnice Ivana Lomová. V roce 2007 proběhla velká samostatná výstave ve Státním muzeu v New Yorku.[1]

Tvorba

Patří do stejné generace jako Robert Rauschenberg nebo Jasper Johns. Svými figurativními obrazy se pohybuje na pomezí realismu a abstrakce. Jeho převážně velkoformátové obrazy na plátnech působí kultivovanou emocionalitou hraničící s chladným odstupem. Zdrojem témat jsou pro autora v lidé z vyšších společenských vrstev trávící v nečinnosti volný čas.

Tvůrčí proces

Celý tvůrčí postup umělce je inspirován renesančními italskými umělci:

  1. Malba motivů svého budoucího obrazu na malou dřevěnou desku – expresívním a volným stylem, ale již v jasných barvách.
  2. Kresba tužkou na papír, propracovaná do detailů.
  3. Přenesení původní kresby tužkou uhlem nebo rudkou v obrysech na kartón, který má stejnou velikost jako plátno.
  4. V měřítku 1:1 zobrazí studii na plátno.
  5. Jako na renesančních freskách dochází k řídnutí kontur a tvary se barevnými pigmenty prokreslí na plátno. Akvarelová metoda a rychlé tahy pak obrazům dodávají jejich schematickou formu.[2]

Reference

Související články

Externí odkazy