Alessandro Marchetti (letecký konstruktér)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alessandro Marchetti
Ing. Alessandro Marchetti.png
Narození 16. června 1884
Cori
Úmrtí 5. prosince 1966 (ve věku 82 let)
Sesto Calende
Alma mater Univerzita La Sapienza
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alessandro Marchetti (16. června 1884 Cori, Itálie5. prosince 1966 Sesto Calende, Itálie) byl italský inženýr a konstruktér letadel.

Vzdělání získal na římské univerzitě La Sapienza, kterou absolvoval v roce 1908. Následujícího roku zkonstruoval své první letadlo. Proslavil se konstrukcí dvoutrupého hydroplánu Savoia-Marchetti S.55, který v 30. letech 20. století absolvoval sérii skupinových přeletů Atlantiku. Jím navržený typ Savoia-Marchetti SM.79 a jeho méně úspěšný následovník SM.84 v době druhé světové války tvořily páteř bombardovacích jednotek Regia Aeronautica. Zkonstruoval také těžké transportní letouny využitelné i k bombardování Savoia-Marchetti SM.81 a SM.82.

Marchettiho typické konstrukce se vyznačovaly širokým využitím nestrategických materiálů, které Itálie nemusela dovážet, na rozdíl od lehkých kovů. Jeho letouny byly navrženy s důmyslným použitím různých druhů dřeva a překližek, kombinovaných podle jejich odlišných materiálových charakteristik tak, aby bylo dosaženo potřebné pružnosti a pevnosti. Použití kovu v konstrukci nebylo nikdy rozsáhlé a vždy podřízené strukturální nutnosti. Až poslední jím navržené typy přešly k celokovové konstrukci, ale ty již nebyly zdaleka tak úspěšné jako jeho dřívější letouny.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Alessandro Marchetti (aircraft engineer) na anglické Wikipedii a Alessandro Marchetti na portugalské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]