Aleksandar Ranković

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aleksandar Ranković
Aleksandar Ranković
Aleksandar Ranković

Stranická příslušnost
Členství Svaz komunistů Jugoslávie

Narození 28. listopadu 1904 e
Draževac (Obrenovac) e
Úmrtí 20. srpna 1983 (ve věku 78 let) e
Dubrovník e
Choť Anđelija Anđa Ranković
Slavka Ranković
Profese politik a Politický komisař
Ocenění Národní hrdina Jugoslávie (1945)
Řád hrdiny socialistické práce (1954)
Commons Kategorie Aleksandar Ranković
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aleksandar Ranković (v srbské cyrilici Александар Ранковић, známý též pod přezdívkou Marko, 1909 Draževac - 1983 Dubrovnik) byl jugoslávský politik srbského původu, člen Politbyra a blízký spolupracovník prezidenta Tita (spolu s Edvardem Kardeljem).

Již v dobách druhé světové války organizoval jednotky odporu. Po válce se stal významným politikem, který zastával zásadní funkce v zemi. Kromě funkce místopředsedy vlády a člena politbyra byl také členem Ústředního výboru SKJ i svazu komunistů Srbska a socialistického svazu pracujících. Stál v čele Ozny a později Udby, tajné služby, která měla na chod státu v raných letech existence socialismu zcela klíčové postavení a likvidovala nepohodlné osoby. Moc nad policejními a bezpečenostními silami měl až do roku 1966, kdy došlo v rámci jisté "aféry Ranković" k jeho odstavení od moci.

Odstavení od moci bylo založeno na aféře, během které měl Ranković odposlouchávat Tita. Tím, že z vrcholných funkcí odešel byl odstraněn velmi vlivný člověk, jehož představy o Jugoslávii měly podobu centralizovaného státu, byť s federalistickým uspořádáním. Po roce 1966 tak již nic nebránilo rozvíjet zemi na základě myšlenek decentralismu a samosprávného socialismu (samoupravljanje), jejichž autorem byl slovinský komunista Edvard Kardelj. To však otevřelo zcela nové pole problémů, především se začala objevovat opozice, veřejnost nyní mohla volně protestovat a mnoho doposud skrytých problém se dostávalo na povrch.

Ranković se později stáhl z veřejného života a stáří strávil ve své vile nedaleko Dubrovniku. Jeho pohřeb v roce 1983 se stal v komunistické Jugoslávii první manifestací Srbů, kteří likvidaci takto vlivného člověka v čele státu vnímali jako komplot Slovinců a Chorvatů. I tak byl také vnímán ve Svazu komunistů Jugoslávie, který se - byť ještě mírným ale jistým - nárůstem nacionalistických nálad musel zabývat.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Александар_Ранковић na srbské Wikipedii.

  1. ĐUKIĆ, Slavoljub. Kako se dogodio vođa. Bělehrad : Filip Višnjić, 1992. ISBN 86-7363-119-X. Kapitola Politički rodeo, s. 70. (srbština)