Aldo Leopold

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Aldo Leopold
Leopold-Murie.jpg
Narození 11. ledna 1887
Burlington
Úmrtí 21. dubna 1948 (ve věku 61 let)
Baraboo
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Alma mater Yale School of Forestry & Environmental Studies
Zaměstnavatel University of Wisconsin-Madison
Ocenění medaile Johna Burroughse (1977)
Děti Nina Leopold Bradley
Estella Leopold
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aldo Leopold (11. ledna 1887, Burlington, Iowa21. dubna 1948, Baraboo, Wisconsin) byl americký lesník, přírodovědec, lovec a vysokoškolský učitel a jeden z průkopníků ochrany přírody a ekologického povědomí. Získal lesnické vzdělání na univerzitě Yale a poté nastoupil do státní služby na jihovýchodě USA.[1] Jeho pozorování přírodních zákonitostí ho brzy dovedlo k požadavkům ochrany lesních území před exploatací jejich rostlinného i živočišného potenciálu a k varování před narušením jejich ekologických vazeb.

Už jako univerzitní profesor se stal obhájcem udržitelného hospodaření v amerických lesích a jeho publikační činnost mu vynesla místo na nově vzniklé katedře lesnického managementu (wildlife management) na Wisconsinské univerzitě v Madisonu. Později se jako odborník na erozi věnoval problematice vyčerpávání půd v prérijních oblastech USA.

Byl jedním ze zakladatelů Společnosti pro divočinu (Wilderness Society) a obhajoval její hodnotu samu o sobě, nepřevoditelnou na konkrétní finanční částky, a průkopníkem pojmu "etika Země" coby krajinného hospodaření v holistickém, ekosystémovém pojetíː "Určitá věc je správná, když směřuje k zachování integrity, stability a krásy biotického společenství ... směřuje-li jinam, je špatná."[2]

Jeho hlavním popularizačním dílem je soubor esejů Sand County Almanac (česky jako Obrázky z chatrče).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LEOPOLD, Aldo. Obrázky z chatrče a rozmanité poznámky. [s.l.]: Abies, 1995. 
  2. http://www.databazeknih.cz/knihy/obrazky-z-chatrce-a-rozmanite-poznamky-162535

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]