Alberto Angela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alberto Angela
Alberto Angela.jpg
Narození 8. dubna 1962 (57 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Povolání paleontolog, popularizátor vědy, spisovatel, science journalist a televizní hlasatel
Alma mater Univerzita La Sapienza
Témata paleontologie a popularizace vědy
Rodiče Piero Angela
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alberto Angela (* 8. dubna 1962 Paříž) je italský paleontolog, vědecký propagátor, spisovatel a novinář.

Narodil se v Paříži. V dětství doprovázel svého otce, italského televizního reportéra Piero Angela na jeho cestách, což mu umožnilo naučit se mnoho evropských jazyků a osvojit si kosmopolitní kulturu. Při studiích ve Francii se přihlásil na přírodovědné obory na Univerzitu La Sapienza v Římě. Studoval také na několika amerických univerzitách, kde absolvoval kurzy specializace na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, na Harvardově univerzitě a Kolumbijské univerzitě. Po studiích se zaměřil na paleontologii a paleoantropologii a začal pracovat ve výzkumném týmu, který se účastnil několika paleoantropologických výprav do různých částí světa, mezi něž patří Zair, Národní park Virunga, Tanzanie, Olduvai a Laetoli, Ománu, Mongolsko a poušť Gobi.

Spolu se svým otcem napsal několik vědecky zaměřených knih. Jako novinář spolupracoval s různými deníky a periodiky, mezi nimi i La Stampa, Airone či Epoca.

V roce 1993 pro televizi Rai 1[1] se svým otcem koncipoval pořad Il pianeta dei dinosaurie, kromě toho je jedním z autorů série televizních pořadů Superquark, Quark Speciale a Viaggio nel cosmo pro Raiuno. Na stejném kanálu je také autorem odpoledních dokumentárních pořadů Passaggio a Nord Ovest. V roce 1998 působil jako komentátor v italské verzi dokumentů Big Cat Diary. Od roku 2001 na televizním kanále Rai 3 byl spolu s otcem hostitelem programu Ulisse. V roce 2002 byl přepadený a oloupený bandity při natáčení televizního pořadu v poušti Nigeru.

Je členem italského institutu Lidské paleontologie v Římě a Centro Studi e Ricerche Ligabue v Benátkách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alberto Angela na anglické Wikipedii.

  1. https://www.europaeditions.com/author/61/alberto-angela