Přeskočit na obsah

Al Smith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Al Smith
42. guvernér státu New York
Ve funkci:
1. ledna 1923 – 31. prosince 1928
PředchůdceNathan L. Miller
NástupceFranklin D. Roosevelt
Ve funkci:
1. ledna 1919 – 31. prosince 1920
PředchůdceCharles S. Whitman
NástupceNathan L. Miller
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokratická strana

Rodné jménoAlfred Emanuel Smith
Narození30. prosince 1873
Manhattan
Úmrtí4. října 1944 (ve věku 70 let)
New York
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníCalvary Cemetery (Queens, New York City)
Profesepolitik
Náboženstvíkatolicismus
OceněníMedaile Laetare (1929)
Labor Hall of Honor (2006)
CommonsAl Smith
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfred Emanuel Smith (30. prosince 1873 Manhattan4. října 1944 New York) byl politik z USA, člen demokratické strany, starosta města New York a posléze guvernér státu New York. V roce 1928 neúspěšně kandidoval za demokratickou stranu na prezidenta Spojených států. Jeho působení ve funkci je spojeno s velkými reformami státní a městské správy a s vytvořením státních parků v městském zázemí.

Narodil se v rodině chudých irských katolických přistěhovalců v New Yorku a po smrti otce místo dokončení základní školy začal už jako dítě pracovat. V dospělém věku se zapojil do místní politiky a skrze kontakty v politické organizaci Tammany v rámci demokratické strany se relativně rychle vypracoval z pozice dělníka až do kongresu státu New York. Zde se díky svému talentu stál jedním z prominentních zákonodárců a následně se stal starostou a guvernérem New Yorku. Jeho kandidatura na prezidenta USA v roce 1928 však nebyla úspěšná.

Díky svému pozadí v nejnižších společenských vrstvách v New Yorku byl po celou svojí kariéru spojen s projekty zaměřenými na zlepšování životních podmínek střední a nižší třídy ve městě. S tím souvisí jeho tlak na sociální programy, bezpečnost práce, prostor pro rekreaci, výstavbu a rekonstrukce nemocnic, ústavů a vězení a podobně.

Éra jeho působení v roli guvernéra je spjatá se začátky aktivity Roberta Mosese ve strukturách newyorské politiky. Smith udělal z Mosese jednoho ze svých nejbližších poradců a v roce 1927 mu po státní reformě svěřil i nově velmi významný post Secretary of State – tedy prakticky zástupce guvernéra státu. Smith podporoval rozsáhlý program budování státních parků na Long Islandu, který Moses začal realizovat a tato podpora pro populární parkovou politiku mu zřejmě zajistila i pevnou politickou pozici opakovaně potvrzovanou ve volbách ve státě New York.

Jeho první manželkou byla Katie Smith.[1]

Ve státě New York je po něm pojmenováno několik významných budov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CARO, ROBERT A., AUTHOR. The power broker : Robert Moses and the fall of New York. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-1-84792-365-3, ISBN 1-84792-365-8. OCLC 1087489248 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]