Al-Mansura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Al-Mansura
المنصورة
Západ slunce na Nilu v Al-Mansuře
Západ slunce na Nilu v Al-Mansuře
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Časové pásmo UTC + 2
Stát EgyptEgypt Egypt
Guvernorát Dachílija
Al-Mansura
Al-Mansura
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 371 km²
Počet obyvatel 480 494 (2010)
Hustota zalidnění 1 295,1 obyv./km²
Správa
Vznik 1219
Oficiální web www.dakahliya.gov.eg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Al Mansura (arabsky المنصورة) je egyptské město, ležící na severu země v guvernorátu Dachílija.

Poloha města[editovat | editovat zdroj]

Al Mansura se nachází v nilské deltě na východním břehu ramene řeky Nil. Město se nachází zhruba 120 km severně od hlavního města Egypta Káhiry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Al Mansura byla založna v roce 1219 Saladinovým synovcem Al-Adilem I. (též známým pod jménem Safadin) z dynastie Ajjúbovců. Poté, co egypťani během sedmé křížové výpravy porazili Ludvíka IX., pojmenovali město Al Mansura. Slovo Mansura v arabštině znamená "Vítězný".

Během sedmé křížové výpravy v roce 1250 byli Kapetovci poraženi a donuceni k ústupu. Na bojišti padlo patnáct tisíc jejich vojáků. Sám Ludvík IX. Francouzský byl v bitvě o Mansuru zajat. Další vítěznou bitvu svedli egypťané v roce 1973, kdy 14. října v letecké bitvě o Al Mansuru odrazili útok izraelců. Bitva, která trvala 53 minut, se konala právě nad městem Al Mansura. I přes početnou a kvalitativní převahu letadel Izraele, bylo sestřeleno 17 izraelských stíhaček. Egypt přišel o šest letadel, přičemž pouze tři sestřelil nepřítel.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Univerzita v Mansuře

Ve městě se nachází národní muzeum Mansoura National Museum. Budova dříve patřila Ibrahimu ben Lokmanovi, který byl sultánovým tajemníkem, a v roce 1250 zde byl vězněn Ludvík IX., kterého v bitvě o Al Mansuru egypťané zajali. Muzeum je zaměřeno právě na tuto bitvu a jsou v něm vystaveny zbraně křižáků, oblečení a mapy. Rovněž jsou zde k vidění velké obrazy zobrazující tuto bitvu.

Město je rovněž známo pro svůj architektonický styl, zvláště pak pro Shinnáwího palác, který byl postaven italským architektem v roce 1928. Mešita El-Saleha El-Kebira je jednou z nejvýznamnějších v Mansuře. Mešita byla postavena věrným sultánovým služebníkem a nachází se v ulici Al-Sagha, která odděluje starou část města od moderní Mansury.

Stejně jako Káhira, Alexandrie a Port Said, byla Al Mansura domovem početné řecké komunity. Ta byla ovšem s nástupem éry prezidenta Gamála Násira donucena z Egypta odejít. Mnohé ze starších a zavedených obchodů v Mansuře stále nese původní řecké názvy.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Univerzita v Mansuře byla založena v roce 1962, zpočátku jako pobočka Káhirské univerzity. Univerzitní nefrologické a urologické centrum pod vedením doktora Mohameda Ghonima je považováno za nejlepší ledvinové centrum v Africe a na Středním východě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mansoura, Egypt na anglické Wikipedii.