Ailuropoda microta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAiluropoda microta
Stratigrafický výskyt: pozdní pliocén
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď medvědovití (Ursidae)
Rod panda (Ailuropoda)
Binomické jméno
Ailuropoda microta
Pei, 1962
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ailuropoda microta je nejstarší známý předek současné pandy velké. Zvíře bylo menší než panda, dorůstalo délky přibližně jednoho metru; současné pandy jsou větší než 1,5 m. Stavba nalezených zubů ukazuje, že se již živilo bambusem, stejně jako panda velká. První úplná lebka byla nalezena ve stěně vápencové jeskyně v Čuangské autonomní oblasti v Číně a její stáří je odhadováno na 2 milióny let.[1] Lebka je oproti lebce současné pandy zhruba poloviční, ale tvarem je velmi podobná. To naznačuje, že současná panda patří do zcela odlišné vývojové větve, která se od ostatních medvědovitých oddělila již před více než třemi milióny let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ailuropoda microta na anglické Wikipedii.

  1. JIN, Changzhu, Russell L. Ciochon, Wei Dong, Robert M. Hunt Jr., Jinyi Liu, Marc Jaeger and Qizhi Zhu. The first skull of the earliest giant panda. Proceedings of the National Academy of Sciences [online]. 2007-06-26 [cit. 2007-06-19]. Roč. 104, s. 10932–10937. pdf. DOI:10.1073/pnas.0704198104. PMID 17578912. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Taxon Ailuropoda microta ve Wikidruzích
  • (česky) HERMOVÁ, Hanka. National Geographic: V Číně byla objevena lebka pravěké trpasličí pandy [online]. Praha: Ekolist.cz, 21.6.2007. Dostupné online.