Aeronomy of Ice in the Mesosphere

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
AIM
AIM na oběžné dráze, představa umělce
AIM na oběžné dráze, představa umělce
Jiné názvy Explorer 90
Aeronomy of Ice in the Mesosphere
COSPAR 2007-015A
Katalogové číslo 31304
Start 25. dubna 2007
Kosmodrom Vandenberg Air Force Base
Nosná raketa Pegasus-XL
Typ oběžné dráhy Polární dráha
Stav objektu aktivní
Trvání mise 14 let a 0 dní
Provozovatel Hampton University
Výrobce Orbital Sciences Corporation
Druh vědecká družice
Hmotnost 200 kg
Parametry dráhy
Apogeum 600 km
Perigeum 583 km
Sklon dráhy 97,8 °
Doba oběhu 96,5 minut
Aktuální pozice heavens-above.com
Oficiální web http://aim.hamptonu.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aeronomy of Ice in the Mesosphere (AIM, Explorer 90) je americká vědecká družice provozovaná agenturou NASA, zaměřená na studium polárních mezosférických oblaků. Družice byla vynesena 25. dubna 2007 raketou Pegasus-XL, odpálenou z letadla Lockheed L-1011.

Polární mezosférické oblaky se vyskytují ve výšce zhruba 80 kilometrů nad povrchem, tedy mnohem výše než jiné druhy mraků. Družice AIM pomáhá určit, jaké faktory (teplota, vodní páry a prachové částice) mohou vést k formování tohoto typů oblaků. Polární mezosférické oblaky jsou poměrně novým jevem a poprvé byly pozorovány v roce 1885.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Družice AIM je 1400 mm vysoká, 1100 mm široká, váží 200 kg a řadí se do série malých explorerů - SMEX. Dodávku elektrické energie zajišťují solární panely o průměrném výkonu 335 W. Vědecké vybavení sestává ze tří přístrojů:

CIPS - Cloud Imaging and Particle Size je kamerový systém se čtyřmi samostatnými kamerami, které umožňují pozorovat oblaka. Díky různům úhlům kamer, je možno určit výšku, ve které se oblak nachází a dále je možno určit velikost ledových částic, které mraky tvoří.

CDE - Cosmic Dust Experiment je detektor částic kosmického prachu, které vstupují do vyšších vrstev atmosféry. Přístroj obsahuje 14 detektorů z Polyvinylidenfluoridu, které vydávají elektrický puls, jsou-li zasaženy vysokorychlostní částicí (více než 1 km/s). Naměřená data umožní vědcům určit úlohu částic kosmického prachu při formaci polárních mezosférických oblaků. CDE je téměř totožný s detektorem SDC (Student Dust Counter) na sondě New Horizons.

SOFIE - Solar Occultation for Ice Experimentje diferenční absorpční radiometr, který zkoumá vertikální strukturu oblaků a vlastnosti částic, jimiž jsou tvořeny. Detektor měří obsahy vody, oxidů dusíku, ozónu, metanu, oxidu uhličitého a teplotu oblaků.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aeronomy of Ice in the Mesosphere na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]