Adolf Zika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adolf Zika
Adolf Zika
Adolf Zika
Narození 1972
Prachatice, Československo
Povolání fotograf, režisér, producent
Web Oficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Eva v poušti, 1999
Milada, 2000
Pocta Helmutu Newtonovi, 2010, inspirace dílem Helmuta Newtona

Adolf Zika (* 1972, Prachatice) je český fotograf, režisér a producent.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1972 v Prachaticích. Vystudoval střední pedagogickou školu. V roce 1988 se stal členem Střediska vrcholového sportu Praha. Získal titul juniorského mistra republiky v judu a byl bronzovým medailistou evropského turnaje juniorů ve Vídni. V roce 1990 odcestoval na Budo University of Katsura do Japonska, kde absolvoval tréninkový pobyt pod vedením nejlepších judistů světa. Po svém návratu s judem bez udání oficiálního důvodu ze dne na den přestal.

Fotografovat začal v roce 1994 a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo – sport série. V roce 1996 pracoval pro německé cestovní kanceláře v Kolíně nad Rýnem. Následně si ho za svého kmenového fotografa vybrala módní značka Pietro Filipi. Na jaře 1997 otevřel v Praze fotografické studio. Začal fotografovat módu a reklamu a přicházely první velké zakázky pro značky jako Hermès, Australian Bodycare, Speedo a další. Fotografoval katalogy módy, vytvářel kalendáře a zakázky v Austrálii, na Barbadosu, na Havaji, v Dominikánské republice a desítkách dalších lokalit. Pracoval pravidelně pro časopis Playboy, kde vytvořil i mnoho titulních stran. V letech 1997 až 1999 vedl a vytvářel fotografickou podobu cestovní kanceláře Fischer a letecké společnosti Fischer Air. V roce 1999 založil filmovou a produkční společnost ZIPO film. Na podzim roku 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných společností Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem. Poté byl zařazen do celosvětového kalendáře této značky. Je autorem knižního projektu, do kterého zapojil na 120 nejlepších fotografů z České republiky a dalších čtyř zemí. Výsledkem byla výpravná publikace POSLEDNÍ KNIHA STOLETÍ, Jeden den v životě České republiky. O rok později byl Adolf Zika zařazen do knihy Osobnosti české reklamní a módní fotografie.

Od roku 2001 režíruje televizní spoty. V roce 2001 navázal na dlouholetou spolupráci s mobilním operátorem Orange, pro Orange Slovensko vytvořil v Jihoafrické republice firemní rebranding této značky.

V letech 20012005 se Adolf Zika stal oficiálním fotografem závodního týmu Ferrari Menx, se kterým procestoval celou Evropu. V roce 2002 se zařadil mezi nejlépe prodávané české autory na Paris Photo v pařížském Louvru, kde jej zastupovala Leica Gallery Prague. V témže roce zvítězil v tendru na fotografa komerční televize Nova a následně vytvořil fotografické pojetí a kreativní promo vizuály všech programů. Pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí, kde připravoval oficiální knihu České republiky při vstupu do EU. V roce 2003 podepsal smlouvu s vydavatelstvím Presco Group na každoroční autorský kalendář v knižní distribuční síti.

V červnu 2004 byl zatčen za velice nejasných okolností, následoval tříměsíční pobyt v koluzní vazbě. Po dvouletém procesu byl bez jakéhokoli vysvětlení zproštěn viny. V září 2004 vystavoval opět na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem, tentokrát ale v expozici Olympus E-system Gallery. Jeho fotografie byly součástí výstavy Černobílá minulost a současnost uspořádané v rámci Interkamery 2006. Zde byla vystavována díla tří klasiků české fotografie - Drtikola, Chocholy a Sudka - spolu s díly tří současníků, zastupujících tři generace: Saudek, Vano, Zika. V létě 2006 za podpory firem Hasselblad a Leica fotografoval pro připravovanou publikaci 6 DAYS AND 24 HOURS OF LE MANS v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa. Světu rychlých kol se věnoval i v letech 2006 a 2007, kdy pracoval na projektu A1GP Season 2006/07. Výsledkem byla obsáhlá fotografická publikace, zachycující dramatické okamžiky A1GP sezóny, ale i detailní pohledy do zákulisí každého závodu.

Začátkem října roku 2006, se na českých a slovenských pultech objevila černobílá, částečně retrospektivní publikace s názvem Luxurious Luminescence.

V roce 2007 jako scenárista a režisér natočil celovečerní dokumentární film o fotografovi Janu Saudkovi, Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu, v česko-americké koprodukci.[1] Rok nato získal cenu Glass Eye Award za nejlepší dokumentární film na festivalu EuroFest Montreal v Kanadě. Další úspěchy: Selection - Seoul International Film Festival (Jižní Korea), Krakow Film Festival (Polsko), Rhode Island International Film Festival (USA), European Film Festival London (UK), Competition: Moving Image Film Festival Toronto (Kanada).

Následující rok natočil Adolf Zika celovečerní dokumentární film o automobilovém závodě 24 hodin Le Mans s názvem LE MANS PHENOMENON, který byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty v rámci 14 festivalů na 5. kontinentech.

V polovině roku 2008 proběhla v Praze na Staroměstské radnici velká retrospektivní výstava pod názvem Adolf Zika - 15 let ve stínu světla.

V roce 2009 vyšla kniha One year of my Life in 3285 Pictures,[2] unikátní fotografický projekt, popisující jeden rok života Adolfa Ziky v devíti fotografiích denně. Na základě hlavní myšlenky této knihy založil téhož roku webový projekt Week of life,[3] jehož hlavním cílem je vytvořit největší fotoknihovnu lidstva.

O rok později opět jako režisér natočil dokumentární film Tichá vášeň.

V říjnu 2010 vyšla kniha Ve stínu světla.[4] Nejedná se pouze o černobílé akty, ale také o syrové portréty osobností či pohledy do krajiny, kde se zastavil čas. V každém případě umělecké aktové fotografie převažují a tvoří tak hlavní kostru publikace.

V únoru 2012 byla Adolfu Zikovi předána cena METRO Zlatá pecka 2011 za TV spot „Hymna“, který jakožto autor a režisér vytvořil pro společnost Mountfield a.s. Později toho roku režíroval celovečerní dokumentární film, sestříhaný z natočených příspěvků obyvatel České republiky, s názvem Země česká, Domov Tvůj!, který vytvořil v koprodukci s Českou televizí.

Od roku 2013 spolupracuje na kalendáři společnosti Stock a druhým rokem stojí za grafickým konceptem a fotografickým zpracováním.

V roce 2014 natočil svůj první celovečerní hraný film BURÁCENÍ s Tomášem Hajíčkem a Vicou Kerekes v hlavních rolích.

Dlouhodobě pracuje na projektu CHARISMA, ve kterém se věnuje portrétům osobností jako je Miloš Forman, Johnny Depp, Denny Trejo, Mika Häkkinen, Boris Becker, Emerson Fittipaldi a mnoho dalších.

Černobílé fotografie Adolfa Ziky jsou zvětšovány klasickou metodou a vždy snímány na negativní film, nikdy je digitálně neupravuje. Z převážné většiny jsou fotografie časově nezařaditelné a nezasažené vlivem moderní doby.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • 1995 1. cena Czech Press Photo, kategorie Sport - série[5]
 • 2000 Leica Academy Germany Awards
 • 2008 Glass Eye Award (Eurofest Montreal) - nejlepší dokumentární film Jan Saudek – V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu
 • 2011 METRO Zlatá pecka
 • 2012 World FICTS Challenge - Sport movies & TV - Le Mans Phenomenon byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty v rámci 14 festivalů na 5. kontinentech.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

 • Cirkus, 1996
 • The Last Book of the Century, 2000
 • Woman, 2005 - 2009
 • 6 DAYS AND 24 HOURS OF LE MANS, 2006
 • Luxurious Luminescence, 2006
 • ONE YEAR OF MY LIFE, 2009
 • In the Shadow of Light, 2010

Filmy[editovat | editovat zdroj]

 • 24
 • Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu
 • Le Mans Phenomenon
 • Tichá vášeň
 • Země česká, domov Tvůj!
 • Burácení (post-produkce)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.imdb.com/title/tt1306983/
 2. Celý název knihy: One year of my Life in 3285 Pictures by Adolf Zika in Co-operation with Leica
 3. http://www.weekoflife.com/
 4. Anglicky: IN THE SHADOW OF LIGHT
 5. http://czechpressphoto.cz/cz/rocniky/1995/detail/632

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]