Přeskočit na obsah

High key

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Akt technikou high key
Portrét stejnou technikou

High key osvětlení (čte se: haj kí, světlá tonalita, vysoký klíč, vysoká tónina) je styl nasvícení fotografické nebo filmové scény, vyznačující se převahou světlých tónů a malým kontrastem mezi světlem a stínem. Výsledný obraz je bez tmavých částí, s výjimkou drobných detailů.[1]

V tradiční černobílé fotografii se osvětlení skládá ze tří světel: hlavního, doplňkového (fill-in) a zadního. Hlavní světlo odhaluje kontury objektu, doplňkové prokresluje stíny a tím snižuje kontrast, zatímco zadní zdůrazňuje pozadí. Jako čtvrté může být použito ještě protisvětlo.

Malý kontrast dělá snímky poetičtější. Poměr jasu světel a stínů je u této metody 1:1, což je mnohem méně než u osvětlení low key, kde je poměr až 8:1. Osvětlení by mělo být velmi měkké, nekontrastní, avšak nikoli ploché.[2] Pro fotografie vytvořené touto technikou jsou vhodné například blondýnky nebo modely se světlou pletí.

Pro techniku high key je specifické, že neklade důraz na modelování tvarů a forem (ačkoli toho zkušený fotograf může také dosáhnout), ale má za cíl mírným zkreslením skutečnosti potlačit ty nejmenší detaily a vady pleti v portrétní fotografii. Technika je též vhodná pro reklamní a módní fotografie, ve které je často žádoucí představovat člověka jako typ.

Související články

[editovat | editovat zdroj]
  1. Archivovaná kopie. encyklopedie.seznam.cz [online]. [cit. 2008-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-03. 
  2. Archivovaná kopie. www.digineff.cz [online]. [cit. 2008-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-17. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]