Rembrandtovo svícení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Typické nastavení Rembrandtova svícení

Rembrandtovo svícení (nebo Rembrandtovské nasvícení[1]) je technika osvětlení která se používá ve studiové portrétní fotografii a kinematografii.[2] Lze jej dosáhnout pomocí jednoho světla a odrazné desky[3] nebo dvou světel. Je to populární způsob svícení, protože je schopno vytvářet obrazy, které vypadají přirozeně a působivě s minimem vybavení. Rembrandtovo osvětlení je charakterizováno osvětleným trojúhelníkem pod okem subjektu na méně osvětlené straně obličeje.[2] Je pojmenováno podle nizozemského malíře Rembrandta, který tento typ osvětlení často používal.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Normálně je hlavní světlo umístěno vysoko asi pod úhlem 45 stupňů na jedné straně vpředu a doplňkové světlo (nebo odrazná deska) je umístěno do poloviny výšky a na druhé straně vpředu, nastaveno na přibližně polovinu výkonu hlavního světla, pokud je subjekt natočen v úhlu k fotoaparátu, přičemž hlavní světlo osvětluje vzdálenější stranu obličeje.

Klíčem v Rembrandtově osvětlení je vytvoření trojúhelníku nebo kosočtvercového tvaru světla pod okem.[2] Jedna strana obličeje je dobře osvětlena hlavním zdrojem světla, zatímco druhá strana obličeje využívá interakce stínů a světla, známého také jako šerosvit (chiaroscuro), k vytvoření tohoto geometrického tvaru na obličeji.

Trojúhelník by neměl být delší než nos a širší než oko. Tuto techniku lze dosáhnout jemně nebo velmi dramaticky změnou vzdálenosti mezi subjektem a světly a relativními výkony hlavního a doplňkového světla.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Původ fotografického termínu[editovat | editovat zdroj]

Jako první použil tento termín filmový režisér Cecil B. DeMille. Během natáčení filmu z roku 1915 The Warrens of Virginia, si DeMille vypůjčil několik přenosných reflektorů z Masonovy opery v centru Los Angeles a „začal vytvářet stíny, kde by se stíny objevovaly podobně jako v přírodě“. Když jeho obchodní partner Sam Goldwyn viděl ve filmu herecké tváře osvětlené pouze zpoloviny, bál se, že zákazníci za snímek zaplatí jen poloviční cenu. Poté, co mu DeMille řekl, že toto svícení používal také Rembrandt, Sam dostal radost a s úlevou reagoval: "Za Rembrandtovo osvětlení by zákazníci zaplatili dvojnásobek!“[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rembrandt lighting na anglické Wikipedii.

  1. https://www.youtube.com/watch?v=RkQte5AvmEI
  2. a b c JOE, Hongmi; SEO, Kyoung Chin; LEE, Sang Wook. Interactive Rembrandt Lighting Design. Redakce Ho Yo-Sung. Advances in Multimedia Information Processing - PCM 2005. Berlin, Heidelberg: Springer, 2005, s. 339–349. Dostupné online. ISBN 978-3-540-32130-9. DOI:10.1007/11581772_30. (anglicky) 
  3. a b KEATING, Patrick. Hollywood lighting from the silent era to film noir. New York: Columbia University Press, 2010. Dostupné online. ISBN 978-0-231-52020-1. OCLC 787844837 S. 31-32. (anglicky) 
  4. DEMILLE, Cecil B. The Autobiography of Cecil B. DeMille. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall, 1959. Dostupné online. S. 115. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]