Academia Film Olomouc
Academia Film Olomouc (zkráceně též AFO) je mezinárodní festival populárně-vědeckého a dokumentárního filmu, který se každým rokem v dubnu koná na půdě Univerzity Palackého v Olomouci. Festival mapuje vědecké a vzdělávací dokumentární snímky z oblasti přírodních, humanitních i sociálně-vědních oborů, naučné pořady domácích i zahraničních televizních produkcí (BBC, Discovery) a aktuální vědecké, umělecké a technické postupy (v posledních letech např. podcasty). Devízou festivalu je jeho diskusní charakter – k tematickým blokům jsou zváni odborníci z řad filmových profesionálů a vědců, aby konfrontovali svůj pohled s diváky, jež do velké míry tvoří zájemci o audiovizuální tvorbu, univerzitní studenti i studenti středních škol. Klíčovým bodem je divácká pluralita – pro nejmenší diváky jsou pořádány projekce pro školy, pro širokou veřejnost organizátoři připravují projekce na olomouckém Horním náměstí a v rámci festivalových ozvěn jsou prezentovány zásadní snímky AFO v hlavních evropských metropolích (Brusel, Paříž, Vídeň).
V současnosti AFO pořádá Katedra divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Vznik festivalu
Vznik Academia Film Olomouc iniciovaly v roce 1966 klíčové instituce garantující rozvoj vědy a vzdělání v Československu. Patřila mezi ně Československá akademie věd, Krátký film Praha a Univerzita Palackého. Inspirací pro vznik festivalu se stal ve své době ojedinělý festival didaktických filmů v italské Padově, který byl výjimečný tím, že se konal na univerzitní půdě. Důležitým organizátorem festivalu byl od samého počátku Krátký film Praha, v němž již od 50. let vznikaly naučné filmy Jiřího Lehovce, Jana Calábka nebo Bohumila Vošáhlíka. Ty prezentovaly aktuální vědecké objevy a inovativní postupy tak, aby jim porozuměli nejen vědečtí pracovníci, ale také studenti daného oboru či talentovaní žáci základních škol. K tématům nejstarších populárně-vědeckých filmů patřily často velmi specifické problémy, jež stěží vysvětlujeme i dnes, jako například podstata světla, proměny počasí, možnosti záznamu zvuku nebo relativita pohybu a času. Názorným způsobem zobrazovaly organismy rostlin, buněčná jádra a fotosyntézu. Takové filmy si již ve své době získaly mezinárodní prestiž a v rámci Československého státního filmu, kam organizačně spadal také Krátký film, existovalo v 50. a 60. letech dokonce samostatné oddělení, jež se obdobné problematice věnovalo.
Spojení univerzitní půdy a filmového průmyslu se tak stalo logickou cestou, jak přiblížit aktuální vědecké poznatky co nejširšímu spektru obyvatel. Chyběla ale instituce, která by projektu poskytla potřebné zázemí. Po vzoru festivalu v Padově se pracovníci ČSAV obrátili na Univerzitu Palackého, jejíž studenti patřili v 60. letech k nejaktivnějším co do pořádání kulturních aktivit.
Univerzitní pedagog Jiří Stýskal zaštítil v roce 1966 se svými kolegy Eduardem Petrů, Alenou Štěrbovou a Miroslavem Tomšů první olomouckou přehlídku populárně-vědeckého filmu. Název Academia Film dostala přehlídka po příznivém ohlasu prvního ročníku o 12 měsíců později.
Organizace festivalu
Vedle programu festivalu věnují organizátoři velkou pozornost i jeho designu. Všechny grafické prvky od loga festivalu přes plakáty, pozvánky, festivalový deník a katalog až ke znělce festivalu a festivalovým minutám mají jednotnou grafickou podobu. Autorem znělky je v letech 2007–2009 režisér Josef Abrhám ml. Na všech pozicích festivalu pracují pod dohledem pedagogů studenti Katedry divadelních, filmových a mediálních studií, festival je tak zároveň vzdělávací platformou.
Součástí AFO je také mezinárodní trh populárně naučných dokumentárních filmů DOC Port. Výraznou složkou festivalu tvoří doprovodný program zahrnující koncerty alternativní české klubové scény (např. Sunshine, Ohm Square, Airfare) a projekce na náměstí. Ve spolupráci se středními školami vzniká neoddělitelná součást festivalu – AFO do kraje. Ta nabízí studentům Olomouckého kraje poznat to nejzajímavější z festivalu na půdě školy, kterou studují. Velkou pozornost věnuje AFO tištěným výstupům. Návštěvníkům festivalu je k dispozici obsáhlý katalog a festivalový deník AFOhled. Studenti pořádající katedry také natáčí po dobu konání festivalu videožurnál s názvem AFOsféra. Pro ty, kteří se nemohou festivalu zúčastnit, jsou během akce vysílány v televizi festivalové minuty.
Dramaturgie festivalu
Na dramaturgické přípravě se od roku 2007 podílí studenti Katedry divadelních, filmových a mediálních studií UP. Spolu s hlavním dramaturgem vybírají filmy, diskutují o nich a zasazují do funkčních programových celků. Páteř programu tvoří Mezinárodní a Česká soutěž. Dalšími programovými částmi jsou jednak retrospektivy a především pak sekce Studio, jež pokrývá bloky s projekcemi, přednáškami a diskusemi zasazené do konkrétních tematických celků. V minulých ročnících byla představena témata Tělo a tělesnost, 1968 – Globální revolta, Experimenty na lidech, Tajemství vesmíru, Film a ideologie a další.
Festivaloví hosté
V rámci festivalu se divákům představily významné světové osobnosti z oblasti vědy, kinematografie i televizní produkce. V roce 2007 to byl především francouzský tvůrce cyklu popularizačních seriálů Byl jednou jeden…(člověk, život) Albert Barillé, o rok později zavítal do Olomouce britský dokumentarista BBC Nigel Marven a v roce 2009 přijeli na AFO Američan Jeff Lieberman, moderátor úspěšného pořadu Time Warp vysílaného na stanici Discovery nebo Andrew Holtz, autor knihy Dr. House: pravda a mýty o netradičních lékařských metodách v populárním seriálu. Dalšími významnými hosty byli v minulosti například podmořský filmař Steve Lichtag či britský filmař a biolog David Barlow, zabývající se natáčením uvnitř lidského těla. V roce 2014 navštívil[1] festival jeden z nejvýznamnějších fyziků současnosti Lawrence M. Krauss, který uvedl dokument Nevěřící (Unbelievers)[2].