Horní náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o náměstí v Olomouci. Další významy jsou uvedeny na stránce Horní náměstí (rozcestník).
Horní náměstí
Letecký pohled na olomoucké Horní náměstí.
Letecký pohled na olomoucké Horní náměstí.
Umístění
Město Olomouc
Městská část Olomouc-město
Poloha
Historie
Datum vzniku poč. 13. století
Starší názvy Masarykovo
Další údaje
Typ náměstí
PSČ 779 00
Kód ulice 328308
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní náměstí je nejvýznamnější náměstí v Olomouci. Nachází se přímo v centru historického jádra města (místní část Olomouc-město) a je tak součástí olomoucké městské památkové rezervace. Nachází se na něm mimo jiné sloup Nejsvětější Trojice, radnice s orlojem, Edelmannův palác, Petrášův palác, Salmův palác, Moravské divadlo, Krajinská lékárna, tři kašny a Dům U Černého psa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Horní náměstí je považováno za pomyslný střed a centrum celého města. Náměstí vzniklo vysušením původní bažiny na začátku 13. století. První písemná zmínka je z roku 1261, kdy král Přemysl Otakar II. dal svolení k vybudování tržnice, na jejímž místě později vznikla radnice. V dobách středověku si zde bohatí měšťané a šlechtici budovali domy, díky čemuž význam náměstí rostl. V barokním období tam byl zbudován nejen sloup nejsvětější trojice s kaplí, ale i tři cenné městské kašny. V roce 1899 byla přes náměstí postavena tramvajová trať od hlavního nádraží na Novou ulici, která byla mimo náměstí přesunuta v roce 1954.

V době první republiky a těsně po druhé světové válce se náměstí jmenovalo Masarykovo.

Zatím poslední rekonstrukce náměstí proběhla v letech 19982001, kdy bylo náměstí předlážděno, osazeno novým imobiliářem (lavičky, osvětlení, koše), osazena nová Ariónova kašna, před orlojem byl umístěn plastický model centra Olomouce. Tato rekonstrukce byla částí veřejnosti hodnocena s rozpaky, ale odborníci ji většinou přijali kladně.[1]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší bod Horního náměstí (Sloup Nejsvětější Trojice) leží v nádmořské výšce 217 m. Ač se z názvů obou náměstí může zdát, že Horní náměstí je položené výše, opak je pravdou. Za referenční bod Dolního náměstí je považována Neptunova kašna, která leží v nadmořské výšce 220 m n. m.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ocenění: Horní náměstí je NEJ stavbou Olomouce. Olomoucký deník [online]. 2009-02-08 [cit. 2018-05-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]