Horní náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o náměstí v Olomouci. Další významy jsou uvedeny na stránce Horní náměstí (rozcestník).
Horní náměstí
Letecký pohled na olomoucké Horní náměstí.
Letecký pohled na olomoucké Horní náměstí.
Umístění
MěstoOlomouc
Městská částOlomouc-město
Poloha
Historie
Datum vznikupoč. 13. století
Starší názvyMasarykovo
Další údaje
Typnáměstí
PSČ779 00
Kód ulice328308
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní náměstí je nejvýznamnější náměstí v Olomouci. Nachází se přímo v centru historického jádra města (místní část Olomouc-město) a je tak součástí olomoucké městské památkové rezervace. Nachází se na něm mimo jiné sloup Nejsvětější Trojice, radnice s orlojem, Edelmannův palác, Petrášův palác, Salmův palác, Moravské divadlo, Krajinská lékárna, tři kašny a Dům U Černého psa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Horní náměstí je považováno za pomyslný střed a centrum celého města. Náměstí vzniklo vysušením původní bažiny na začátku 13. století. První písemná zmínka je z roku 1261, kdy král Přemysl Otakar II. dal svolení k vybudování tržnice, na jejímž místě později vznikla radnice. V dobách středověku si zde bohatí měšťané a šlechtici budovali domy, díky čemuž význam náměstí rostl. V barokním období tam byl zbudován nejen sloup nejsvětější trojice s kaplí, ale i tři cenné městské kašny. V roce 1899 byla přes náměstí postavena tramvajová trať od hlavního nádraží na Novou ulici, která byla mimo náměstí přesunuta v roce 1954.

V době první republiky a těsně po druhé světové válce se náměstí jmenovalo Masarykovo.

Zatím poslední rekonstrukce náměstí proběhla v letech 19982001, kdy bylo náměstí předlážděno, osazeno novým imobiliářem (lavičky, osvětlení, koše), osazena nová Ariónova kašna, před orlojem byl umístěn plastický model centra Olomouce. Tato rekonstrukce byla částí veřejnosti hodnocena s rozpaky, ale odborníci ji většinou přijali kladně.[1]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší bod Horního náměstí (Sloup Nejsvětější Trojice) leží v nádmořské výšce 217 m. Ač se z názvů obou náměstí může zdát, že Horní náměstí je položené výše, opak je pravdou. Za referenční bod Dolního náměstí je považována Neptunova kašna, která leží v nadmořské výšce 220 m n. m.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ocenění: Horní náměstí je NEJ stavbou Olomouce. Olomoucký deník [online]. 2009-02-08 [cit. 2018-05-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]