Abbie Hoffman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abbie Hoffman
Abbie Hoffman na Univerzitě v Oklahomě (1969)
Abbie Hoffman na Univerzitě v Oklahomě (1969)
Rodné jménoAbbot Howard Hoffman
Narození30. listopadu 1936
Worcester,
Massachusetts, Spojené státy
Úmrtí12. dubna 1989 (ve věku 52 let)
Solebury Township,
Pensylvánie, Spojené státy
Příčina úmrtípředávkování
Povoláníspisovatel, aktivista, psycholog, řečník
Národnostamerická
Etnikumžidovský
Alma materBrandeis University a University of California, Berkeley
Období1967–1989
Žánrliteratura faktu, politika
Tématapolitická filosofie
Literární hnutíYippie
Významná dílaRevolution for the Hell of It,
Woodstock Nation,
Steal This Book
Politická příslušnostDemokratická strana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abbot Howard „Abbie“ Hoffman (30. listopadu 1936 Worcester12. dubna 1989 Solebury Township) byl americký politický aktivista, významná postava kontrakultury a politického dění v USA 60. let 20. století.

Vystudoval psychologii na Brandeisově univerzitě a poté i na Kalifornské univerzitě v Berkeley. V 60. letech se začal angažovat v hnutí za lidská práva, jemuž dal však brzy zvláštní, radikální a kontroverzní podobu. Byl zakladatelem a hlavním představitelem Youth International Party, jejíž členové byli známí jako Yippies. K jejich strategii patřilo i využití absurdního humoru a uměleckých performancí v politickém aktivismu – takto například nominovali na amerického prezidenta prase, jehož nazývali Pigasus.

Hoffman patřil k hlavním organizátorům hnutí proti válce ve Vietnamu i protiválečného pochodu v Chicagu (v době konání sjezdu Demokratů), který vyvrcholil střetem s policií a Národní gardou. Osm organizátorů akce, včetně Hoffmana (tzv. Chicagská osmička), bylo zatčeno a odsouzeno k pěti letům vězení (rozsudek však byl zrušen odvolacím soudem).

Hoffman na sebe upozornil i na slavném festivalu Woodstock roku 1969, když při vystoupení skupiny The Who vběhl na pódium a (pod vlivem LSD) začal žádat svobodu pro uvězněného aktivistu White Panther Party Johna Sinclaira. Kytarista The Who Pete Townshend ho však svou kytarou srazil z pódia.

Roku 1973 byl zatčen pro prodej kokainu. Poté se začal skrývat, podstoupil plastickou operaci a vystupoval pod falešnou identitou jako Barry Freed. Pod novou identitou se i veřejně angažoval, jako ochránce životního prostředí.

Roku 1980 mu byla diagnostikována maniodepresivní porucha. V roce 1989 spáchal sebevraždu za pomoci 150 tablet fenobarbitalu.

Hoffman se stal významným symbolem radikalismu 60. let, ve filmu Forrest Gump je to právě on, kdo uvádí protiválečný protest u Lincolnova památníku. Byly o něm natočeny též filmy Steal This Movie! (2000),[1] Chicago 10 (2007),[2] The Chicago 8 (2011).[3] Pojednává o něm rovněž divadelní hra Berna Cohena Abbie. Sám Hoffman si zahrál cameo roli ve filmu Olivera Stonea Narozen 4. července.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]