Abaj Kunanbajuly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Abaj Kunanbajev)
Skočit na: Navigace, Hledání
Abaj (Ibráhím) Kunanbajuly
Abaj Kunanbajev
Rodné jméno Абай Құнанбайұлы
Abay Qunanbayuli
Абай Құнанбаев
Narození 29. července 1845
Židebaj
Úmrtí 23. června 1904 (ve věku 58 let)
Semej
Povolání básník, spisovatel
Národnost Kazach
Stát Kazachstán
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abaj (Ibráhím) Kunanbajuly (kazašsky Абай Құнанбайұлы, rusky Абай Кунанбаев, Abaj Kunanbajev) (29. července / 10. srpna 1845 – 23. června / 6. července 1904, data podle juliánského / gregoriánského kalendáře), byl kazašský básník, filozof, hudební skladatel, myslitel, veřejný činitel, zakladatel kazašské písemné literatury a její první klasik, reformátor kultury v duchu sblížení s ruskou a evropskou kulturou na základě osvíceného liberálního islámu.

Skutečné jméno – Ibráhím (Ibráhím – arabská analogie jména proroka Abraháma), ale přezdívka Abaj (kaz. abaj “pozorný”, ”opatrný”), kterou mu dala babička Zere, mu zůstala celý život. Synovec Abaje, Shakarim Kudayberdiuly, je rovněž známý kazašský básník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Abaj Kunanbajuly se narodil ve městě, které se dnes jmenuje Karaul. Nachází se v okrese Abaj ve východním Kazachstánu. Jeho rodina byla bohatá a patřila do místní šlechty.

Prvního vzdělání se mu dostalo doma u Mullaha, poté odešel do medresy v Semipalatinsku, kde ho učil Mullah Ahmet Ryza. Přitom také navštěvoval ruskou školu. Na konci pětiletého studia začal psát verše. Od 13 let ho otec Kunanbaj začíná učit dovednostem hlavy rodu. Ve věku 28 let Abaj přestává být hlavou rodu a věnuje se samostudiu. Až ve 40 letech začíná psát své první zralé básně.

Formování jeho světonázoru ovlivnili básníci a vědci z Východu, kteří se drželi humanistických myšlenek (Firdausí, Ali-shir Nava'i, Nizami Ganjavi, Muhammad Füzuli, Avicenna a jiní), a také díla ruských klasiků, jejich prostřednictvím tedy i celá evropská literatura. Věnoval se i překladatelství, především Krylova, Lermontova, Puškina, Goetheho a Byrona.

Podporoval rozšiřování ruské a evropské literatury v Kazachstánu.

V dějinách kazašské literatury má Abaj Kunanbajuly významné místo, obohatil kazašský veršový systém o nové směry. Zavedl nové veršové formy: oktáva, sestina a jiné.

Napsal kolem 170 básní a 56 překladů a také známé dílo Čtyřicet rozjímání o životě a lidech (kaz. “Қара сөздер”). Byl také talentovaný a originální skladatel. Vytvořil kolem 20 skladeb, které jsou populární dodnes. Některé své básně rovněž zhudebnil.

Čtyřicet rozjímání o životě a lidech přeložil do češtiny Luděk Hřebíček.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Абай Кунанбаев na ruské Wikipedii.