Přeskočit na obsah

Pilszcz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pilszcz
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška280 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíOpolské
OkresHlubčice
GminaKietrz
Pilszcz
Pilszcz
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel755 (2007)
Správa
Telefonní předvolba+48 77
PSČ48-130
Označení vozidelOGL
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pilszcz (čes. Pilšť, zřídka také Plšť něm. Piltsch[1]) je ves v Polsku poblíž hranic s Českem, s přibližně 750 obyvateli. Je součástí obce Kietrz (čes. Ketř), okresu Głubczyce (čes. Hlubčice), Opolského vojvodství. Vsí protéká potok Ostra (čes. Ostrá, místně také Pilšťský potok).

Historie

První osídlení lokality je doloženo z doby bronzové takzvaným Pilšťanským pokladem, tento vzácný soubor je uložen v Archeologickém muzeu ve Vratislavi. První písemná zmínka pochází z roku 1183, kdy je obec uváděna pod názvem Belchiz, toho roku dar jistého Držislava, syna Heliova, potvrdil český kníže Přemyslovec Bedřich. [2] Roku 1255 ves patřila Bočkovi z Jaroslavic a ze Zbraslavi.

Od roku 1909 vedla odtud přeshraniční železniční trať do Opavy. Do konce druhé světové války zde žilo převážně německé obyvatelstvo.

Pamětihodnosti

Kostel Nanebezetí Panny Marie
  • Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie je původem raně středověký, opevněný kostel, který sloužil jako refugium pro obyvatele z celého okolí; byl přestavěn v 16. století a roku 1777, poškozen za druhé světové války. Často je nazýván Sanktuarium Matky Boží Pilszczańské, oltářní obraz poutní madony se svatým Dominikem namaloval Emil Johann Lauffer.
  • památná alej
  • špýchar Pilszcz - dřevěný špýchar
  • železniční nádraží - domek z roku 1906, nyní adaptovaný na obytný.

Odkazy

Reference

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 822. 
  2. Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae, tomus I, edidit Karel Jaromír Erben, Pragae 1855, s. 168, č. 376

Externí odkazy