Přeskočit na obsah

Kostel svatého Václava (Číbuz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecSkalice (okres Hradec Králové)
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
VikariátHradec Králové
FarnostČíbuz
UžíváníŘímskokatolická církev
Zasvěcenísvatý Václav
Architektonický popis
Stavební slohrenesence
Další informace
Kód památky18436/6-693 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava je římskokatolický farní kostel v Číbuzi. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Nejstarší zmínka o kostele v Číbuzi je v listině papeže Bonifáce VIII., vydané 3. června 1296 v Římě, ve které je zmiňován kněz kostela v Číbuzi Petr Machův ze Staré. Podle listiny získal farní kostel po smrti rektora číbuzského kostela Jana řečeného Hukala. Další zmínka je z rejstříku papežského desátku z roku 1352. Ve 14. století je kostel uváděn jako kostel ve Skalici Německé. Patrony kostela byli postupně Alžběta ze Smiřic (vdova po Sezemovi z Dobrušky), Petr z Vartemberka a na Kosti (kolem roku 1390) a Beneš Páni z Choustníka (kolem roku 1403). Roku 1498 koupil smiřické panství Mikuláš mladší Trčka z Lípy a z Lichtenburka. Ten vyžadoval, aby kněží na jeho panství byli protestanti. Současný renesanční kostel byl založen v roce 1601 na okraji obce na místě staršího kostela. Kostel několikrát vyhořel, v roce 1700 včetně fary, a dále 5. října 1756 za přítomnosti pruského vojska. Do současné podoby, s věží sníženou o jedno patro, byl kostel přestavěn za děkana Uhlíře v roce 1772. Do roku 1786 byl číbuzský kostel filiálním kostelem farnosti Holohlavy. Roku 1839 byl kostel opraven a byla oplechována střecha věže. V roce 1897 byla vichřicí stržena báň nad kněžištěm, která byla nahrazena současnou střechou. Při tom byl odstraněn sanktusník a zvon byl dán do věže. V roce 1972 byla opravena fasáda, v roce 1987 střechy a v letech 1995-1996 bylo provedeno statické zajištění stavby.

Architektura

Jednolodní stavba s plochým stropem a pravoúhlým kněžištěm s valenou klenbou. Na severní straně kněžiště je sakristie a na západní straně čtverhranná jednopatrová věž vysoká 35 metrů zakončená osmibokou jehlancovou střechou. Okna jsou barokní, v horní části polokruhová.

Interiér

Hlavní oltář s obrazem sv. Václava je z roku 1895. Kazatelna ze druhé poloviny 18. století je zdobená reliéfem a motivem rozsévače. Autorem varhan je varhanář Jan Josefi z Kutné Hory.

Bohoslužby

Bohoslužby se konají v neděli v 10.00.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-11-13]. Identifikátor záznamu 129148 : Kostel sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy