74. ročník udílení Oscarů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
74. ročník Oscarů
Informace
Místo konání Kodak Theatre Hollywood, Los Angeles
Datum 24. března 2002
Hostitelé Whoopi Goldberg
Nejlepší počiny
Film Čistá duše
Režie Ron HowardČistá duše
Původní scénář Julian FellowesGosford Park
Adaptovaný scénář Akiva GoldsmanČistá duše
Cizojazyčný film Země nikoho – (Bosna a Hercegovina)
Nejlepší herecký výkon
herečka Halle BerryPles příšer
herec Denzel WashingtonTraining Day
vedlejší herečka Jennifer ConnellyČistá duše
vedlejší herec Jim BroadbentIris
Nejvíc Oscarů
cen Čistá duše a Pán prstenů: Společenstvo Prstenu – 4
◄ 73. ročník | 75. ročník ►

74. ročník udílení Oscarů proběhl 24. března 2002 v Kodak Theatre Hollywood, (Los Angeles) a udílel ocenění pro nejlepší filmařské počiny roku 2001. Udílely se ceny ve 24 kategoriích a producenty byla Laura Ziskin. Večer moderovala po čtvrté Whoopi Goldberg.

Nominace a vítězové[editovat | editovat zdroj]

Vítězové v dané kategorii jsou uvedeni tučně.

Nejlepší film Nejlepší režie
Čistá duše Ron HowardČistá duše
Nejlepší herec Nejlepší herečka
Denzel Washington jako Alonzo Harris – Training Day Halle Berry jako Leticia Musgrove – Ples příšer
Nejlepší herec ve vedlejší roli Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Jim Broadbent jako John Bayley – Iris Jennifer Connelly jako Alicia de Lardé-Nash – Čistá duše


Nejlepší původní scénář Nejlepší adaptovaný scénář
Gosford ParkJulian Fellowes Čistá duše Akiva Goldsman
Nejlepší cizojazyčný film Nejlepší dokument
Země nikoho (Bosna a Hercegovina) – Danis Tanović Murder on a Sunday Morning – Jean-Xavier de Lestrade a Denis Poncet
  • Children Underground – Edet Belzberg
  • LaLee's Kin: The Legacy of Cotton – Susan Froemke a Deborah Dickson
  • Promises – Justine Shapiro a B.Z. Goldberg
  • Válečný fotograf – Christian Frei
Nejlepší krátký dokument Nejlepší krátký hraný film
Thoth – Sarah Kernochan a Lynn Appelle
  • Artists and Orphans: A True Drama – Lianne Klapper McNally
  • Sing! – Freida Lee Mock a Jessica Sanders
The Accountant – Ray McKinnon a Lisa Blount
  • Copy Shop – Virgil Widrich
  • Gregor's Greatest Invention – Johannes Kiefer
  • Mužská záležitost – Sławomir Fabicki a Bogumil Godfrejow
  • Speed for Thespians – Kalman Apple a Shameela Bakhsh
Nejlepší animovaný film Nejlepší krátký animovaný film
ShrekAron Warner Ptačí svět – Ralph Eggleston
  • Fifty Percent Grey – Ruairí Robinson a Seamus Byrne
  • Give Up Yer Aul Sins – Cathal Gaffney a Darragh O’Connell
  • UFO - tajemní návštěvníci – Cordell Barker
  • Stubble Trouble – Joseph E. Merideth
Nejlepší píseň Nejlepší zvukové efekty
„If I Didn't Have You“ – Randy NewmanPříšerky s.r.o. Pearl Harbor – George Watters II a Christopher Boyes
Nejlepší zvuk Nejlepší výprava
Černý jestřáb sestřelen – Michael Minkler, Myron Nettinga a Chris Munro Moulin Rouge! – Catherine Martin a Brigitte Broch
Nejlepší kamera Nejlepší střih
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu – Andrew Lesnie Černý jestřáb sestřelen – Pietro Scalia
Nejlepší masky Nejlepší kostýmy
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu – Peter Owen a Richard Taylor Moulin Rouge! – Catherine Martin a Angus Strathie
Nejlepší hudba Nejlepší vizuální efekty
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu Howard Shore Pán prstenů: Společenstvo Prstenu – Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor a Mark Stetson

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 74th Andcademy Awards na anglické Wikipedii.