Žralok velrybář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŽralok velrybář
alternativní popis obrázku chybí
Žralok velrybář
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída paryby (Chondrichthyes)
Podtřída příčnoústí (Elasmobranchii)
Nadřád žraloci (Selachimorpha)
Řád žralouni (Carcharhiniformes)
Čeleď modrounovití (Carcharhinidae)
Rod žralok (Carcharhinus)
Binomické jméno
Carcharhinus obscurus
Lesueur, 1818
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žralok velrybář (Carcharhinus obscurus) je žralok z čeledi modrounovitých žijící v oblastech tropického a subtropického pásu po celém světě. V rámci své čeledi patří k největším žralokům. V průměru dorůstá délky 3,2 metru a hmotnosti 170 kg, největší exemplář měřil 4,2 metru a vážil 347 kg. Je velmi vyhledáván komerčními i sportovními rybáři kvůli ploutvím, masu, játrům, kůži a zubům. Proto a také kvůli jeho pomalé reprodukci ho Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil mezi ohrožené druhy.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Dospělí žraloci velrybáři se živí širokou škálou potravy, např. rybami, žraloky, rejnoky a hlavonožci, ale příležitostně i korýši, mořskými hvězdicemi, mechovkami, mořskými želvami, mořskými savci, mršinami a odpadky.

Reprodukce[editovat | editovat zdroj]

Tento živorodý druh má tříletý reprodukční cyklus; samicím se rodí 3–14 mladých po 22–24 měsíční březosti, po které následuje roční odpočinek, než se cyklus opakuje. Samice jsou schopné dlouhou dobu uchovávat spermie. Příležitostí k rozmnožování je totiž málo kvůli jejich kočovnému způsobu života a celkovému nízkému počtu. Žraloci velrybáři jsou jedni z nejpomaleji rostoucích a nejpozději dospívajících žraloků a dosahují pohlavní zralosti až okolo 20. roku života.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Francouzský přírodovědec Charles Alexandre Lesueur publikoval první vědecký popis žraloka velrybáře v roce 1818. Zařadil ho do rodu Squalus a dal mu druhové jméno obscurus (z latiny "tmavý"), podle jeho zbarvení. Další přírodovědci později zařadili tento druh do rodu Carcharhinus. Lesueur neoznačil holotyp, ačkoliv pravděpodobně pracoval se žralokem chyceným v severoamerických vodách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dusky shark na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]