Žitňák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Žitňák

alternativní popis obrázku chybí
Žitňák hřebenitý (Agropyron cristatum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: lipnicovité (Poaceae)
Rod: žitňák (Agropyron)
Gaertn., 1770
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žitňák (Agropyron) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o vytrvalé byliny. Jsou trsnaté, často s oddenky. Stébla dorůstají výšek zpravidla 15-150 cm. Listy jsou ploché nebo svinuté, dosahují šířky 1,2-10 mm, na vnější straně listu se při bázi nachází jazýček. Květy jsou v kláscích, které tvoří klas, často hřebenitý, klásky jednotlivé, zboku smáčklé, vícekvěté (zpravidla 3-8 květů). Na bázi klásku jsou 2 plevy, které přibližně stejné, bez osin nebo osinaté (osina do 3 mm délky). Pluchy jsou osinaté nebo bez osin, pokud jsou osinaté, dosahuje osina zpravidla maximálně 5 mm délky. Plušky jsou dvoukýlné nebo bez kýlu. Plodem je obilka. Celkově je známo asi 15 druhů, které najdeme na severní polokouli od Středomoří po V. Asii.

Taxonomická poznámka[editovat | editovat zdroj]

Někteří autoři řadí do rodu Agropyron také druhy z rodu Elytrigia (česky pýr) a z rodu Elymus, (česky pýrovník). V pojetí tohoto článku jsou uznávány Agropyron s. str. a Elymus s. str. a Elytrigia jako samostatné rody.

Druhy rostoucí v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice roste vzácně pouze 1 druh, žitňák hřebenitý (Agropyron cristatum, syn. Kratzmannia cristata (L.) Opiz). Je rozšířen hlavně v jižní Evropě, nejblíže na jižním Slovensku. Do ČR je pouze vzácně zavlékán. Někteří autoři však uvažují o původnosti některých lokalit na Znojemsku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]