Žitňák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŽitňák
alternativní popis obrázku chybí
Žitňák hřebenitý (Agropyron cristatum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodžitňák (Agropyron)
Gaertn., 1770
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žitňák (Agropyron) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o vytrvalé byliny. Jsou trsnaté, často s oddenky. Stébla dorůstají výšek zpravidla 15–150 cm. Listy jsou ploché nebo svinuté, dosahují šířky 1,2–10 mm, na vnější straně listu se při bázi nachází jazýček. Květy jsou v kláscích, které tvoří klas, často hřebenitý, klásky jednotlivé, zboku smáčklé, vícekvěté (zpravidla 3–8 květů). Na bázi klásku jsou 2 plevy, které přibližně stejné, bez osin nebo osinaté (osina do 3 mm délky). Pluchy jsou osinaté nebo bez osin, pokud jsou osinaté, dosahuje osina zpravidla maximálně 5 mm délky. Plušky jsou dvoukýlné nebo bez kýlu. Plodem je obilka. Celkově je známo asi 15 druhů, které lze nalézt na severní polokouli od Středomoří po východní Asii.

Taxonomická poznámka[editovat | editovat zdroj]

Někteří autoři řadí do rodu Agropyron také druhy z rodu Elytrigia (česky pýr) a z rodu Elymus, (česky pýrovník). V pojetí tohoto článku jsou uznávány Agropyron s. str. a Elymus s. str. a Elytrigia jako samostatné rody.

Druhy rostoucí v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice roste vzácně pouze 1 druh, žitňák hřebenitý (Agropyron cristatum, syn. Kratzmannia cristata (L.) Opiz). Je rozšířen hlavně v jižní Evropě, nejblíže na jižním Slovensku. Do ČR je pouze vzácně zavlékán. Někteří autoři však uvažují o původnosti některých lokalit na Znojemsku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]