Želju Želev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Želju Želev
Želju Želev
Želju Želev

Stranická příslušnost
Členství Bulharská komunistická strana
Svaz demokratických sil

Narození 3. března 1935
Smjadovo
Úmrtí 30. ledna 2015 (ve věku 79 let)
Sofie
Vzdělání Univerzita v Sofii
Podpis Želju Želev, podpis
Commons Kategorie Zhelyu Zhelev

Želju Mitev Želev (Желю Митев Желев, 3. březen 193530. leden 2015) byl bulharský politik a disident, který byl prezidentem Bulharska v letech 19901997.

Želju Želev pocházel, jako většina bulharských prezidentů z rolnické rodiny. Narodil se 3. března 1935 ve vesnici Veselinovo v okrese Šumen na severovýchodě Bulharska. Po ukončení studia filosofie na Univerzitě sv. Klimenta Ochridského v roce 1958 vstoupil do Komunistické strany Bulharska a stal sa aktivním členem Hnutí mladých komunistů. Stranu však z politických důvodů roku 1965 opustil. Poté byl šest let nezaměstnaný a byl mu zakázán návrat do Sofie.

Rok pred revolucí založil Rusenský komitet a o rok později založil Klub podpory glasnosti a perestrojky. Díky němu se stal předsedou Koordinační rady Hnutí demokratických sil.

Za tuto stranu také kandidoval ve volbách do parlamentu v roce 1990. 1. srpna 1990 ho Sedmé velké národní shromaždění zvolilo prvním demokratickým prezidentem Bulharské republiky. Svůj pětiletý prezidentský mandát začal vykonávat od ledna 1992. V následujících prezidentských volbách v lednu 1997 byl poražen stranickým kolegou – Petrem Stojanovem.

Po roce 1996 jeho politický vliv zeslábl, zůstal však předsedou Hnutí liberálních demokratů.

Želju Želev byl nejen politikem, ale také spisovatelem. V roce 1982 napsal knihu Fašismus, ta však byla po třech týdnech stažena z knihkupectví a knihoven, neboť poukazovala na některé společné rysy fašismu a socialismu.

Po revoluci se na knihu zapomnělo.

Bulharští prezidenti
Předchůdce:
Petar Mladenov
od 1990 do 1997
Želju Želev
Nástupce:
Petar Stojanov