Železniční trať Ruma–Zvornik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční most přes řeku Sávu v Šabaci
Motorový vůz 812 na nádraží v Rumě čekající na cestující ve směru do Šabace
Nádraží v Šabaci

Železniční trať Ruma–Zvornik (srbsky v cyrilici Железничка пруга Рума–Зворник, v latince Železnička pruga Ruma–Zvornik) je železniční trať na jihozápadě srbské Vojvodiny. Značená je pod číslem 12. Zajišťuje spojení regionu Podriní s Bělehradem. Je jednokolejná.

Trať prochází regionem, známým pod názvem Mačva. Je to vedlejší trať, napojená na spojení Bělehrad–Záhřeb. Osobní doprava je provozována pouze na úseku Ruma–Šabac, a úsek Šabac-Zvornik slouží pro nákladní dopravu[1] do továrny na výrobu elementárního hliníku na území Bosny a Hercegoviny.[2] Na jižní straně se napojuje na trať Tuzla–Zvornik a Valjevo–Loznica (nedokončenou).

Trať je vedena rovinami Panonské nížiny. Těsně před stanicí v Šabaci trať překonává řeku Sávu pětipolním mostem. V jižní části (především v úseku Loznica–Zvornik) vede údolím řeky Driny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Trať byla budována po etapách od začátku 20. století několik desetiletí. Nejprve byl vybudován úsek ŠabacLoznicaBanja Koviljača.[3]. Po vzniku království Jugoslávie přestal být Šabac pohraničním městem a bylo vybudováno spojení směrem k městu Ruma. Železniční most přes řeku Sávu vznikl během jediného roku, 1923. Slavnostně celá trať otevřena dne 31. května 1934 za přítomnosti krále Aleksandra.

Během existence socialistické Jugoslávie sloužila k dopravě stovek dělníků do továren v celém Podriní, stejně jako k přepravě elementárního hliníku, který se z továrny nedaleko města Zvornik vyvážel do Sovětského svazu.

Až do roku 2005 byla v provozu i spojení osobními vlaky v úseku ZvornikŠabac, nicméně vzhledem k špatnému technickému stavu trati[3] a pomalé cestovní rychlosti (zcela nekonkurenceschopné v porovnání s autobusovou dopravou) bylo toto spojení zrušeno.

V roce 2012 byla rekonstruován krátký úsek ŠtitarPetlovača.[4] V květnu 2014 byl na této trati v souvislosti s povodněmi přerušen provoz.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu Šabac.org (srbsky). www.sabac.org [online]. [cit. 2014-05-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-11. 
  2. Článek na portálu Danas.rs (srbsky)
  3. a b Článek na portálu blic.rs
  4. Článek na portálu srbských železnic (srbsky). www.zeleznicesrbije.com [online]. [cit. 2014-05-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]