Železniční nehoda u Církvic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční nehoda v Církvicích
Čas po 16:00
Datum 6. července 1962
Místo Církvice
Souřadnice
Stát Československo
Provozovatel Československé státní dráhy
Typ nehody srážka tří vlaků
Úmrtí 16
Zranění 43 lehce, 20 těžce
Částečný průběh trati

Legenda

z České Lípy
412,47 Velké Žernoseky
418,195 Libochovany
419,842 býv. Výhybna Kamenolom a vl. Tarmac
místo nehody
422,532 Sebuzín
431,113
0
Ústí nad Labem-Střekov
do Děčína východ

Železniční nehoda v Církvicích se stala v pátek 6. července 1962 po 16. hodině[1] poblíž obce Církvice u Ústí nad Labem na železniční trati Lysá nad Labem – Ústí nad Labem.

Průběh nehody[editovat | editovat zdroj]

Toho dne posunoval ve stanici Sebuzín manipulační vlak Mn 8162 s vozy loženými štěrkem, který měl poté vyjet směrem na Libochovany. Průvodčí při posunu ve stanici sice propojil vozy i lokomotivu hadicemi brzdového potrubí, ale neotevřel kohouty spojek. Vlakvedoucí po naplnění brzdového potrubí stlačeným vzduchem neprovedl zkoušku brzd,[2] ač to byla jeho povinnost a měl asi 20 minut času na její vykonání. Jeho manipulační vlak totiž ve stejném směru ve stanici předjížděl jiný nákladní vlak a Mn 8162 ho měl následovat. Nákladní vlak EPn 5426 projel Sebuzínem a minul odjezdové návěstidlo, které se nastavilo do polohy Stůj. Zároveň ze stanice vyjel manipulační vlak tažený lokomotivou řady 434.2 tendrem napřed. Ani topič ani strojvedoucí se dostatečně nevěnovali sledování trati, protože odjezdové návěstidlo stanice Sebuzín, které stále bylo v poloze Stůj, projeli. Poté, co podjeli silniční viadukt, si strojvedoucí všiml nákladního vlaku EPn 5426, který stál v následujícím levém oblouku před ním.

Použitá rychločinná brzda ovšem brzdila jen lokomotivu, ostatní vozy vinou uzavřených kohoutů brzdového potrubí nebrzdily vůbec a proto došlo setrvačným pohybem ke srážce obou vlaků rychlostí asi 20 km/h. Nárazem vykolejila lokomotiva a několik vozů manipulačního vlaku do průjezdného profilu druhé koleje tak neštastně, že do nich narazil v opačném směru právě projíždějící osobní vlak EOs 1313. Srážka byla tak silná, že jeden vůz osobního vlaku byl téměř roztržen vedví.[3]

Následky[editovat | editovat zdroj]

Na místě neštěstí zahynulo 14 osob, 22 osob bylo zraněno těžce (mezi nimi strojvedoucí a topič manipulačního vlaku) a 43 lehce. Po několika dnech svým těžkým zraněním podlehly další dvě osoby. Podle počtu obětí je to 11. největší železniční nehoda v Česku.

Soud[editovat | editovat zdroj]

Trestní senát okresního soudu v Ústí nad Labem později uznal vinnými trestním činem obecného ohrožení vlakvedoucího a trojici průvodčích manipulačního vlaku a odsoudil je k trestům odnětí svobody nepodmíněně v rozpětí od 1 do 5 let.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Železniční neštěstí. Rudé Právo. 7. červenec 1962, roč. 42, čís. 187, s. 2. Dostupné online. 
  2. Janni Vorlíček. Ústečanka vzpomíná na oběti vlakového neštěstí v Církvicích. Ústecký deník. 18. červenec 2012. Dostupné online. 
  3. Půl století od vlakové nehody v Církvicích
  4. Tresty viníkům nehody

Související články[editovat | editovat zdroj]