Štefan Kiripolský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štefan Kiripolský
Narození 14. prosince 1914
Palárikovo
Úmrtí 6. července 1992 (ve věku 77 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Štefan Kiripolský (14. prosince 1914[1] Slovenský Meder6. července 1992) byl pracovník vídeňské pobočky Rádia Svobodná Evropa, který byl v roce 1954 sovětskými okupačními vojsky (pravděpodobně ve spolupráci s československou Státní bezpečností) z Rakouska unesen do Československa, kde byl odsouzen na doživotí.

Emigrace[editovat | editovat zdroj]

V létě roku 1952 Štefan Kiripolský utekl z Československa spolu se svou družkou Helenou Neumannovou. V noci tajně na loďce přepluli Dunaj do Rakouska a usadili se jako političtí uprchlíci ve Vídni. Zde začal pracovat ve vídeňské pobočce Rádia Svobodná Evropa a údajně byl také spolupracovníkem americké vojenské zpravodajské služby CIC. Pomáhal s výslechem uprchlíků z východního bloku a vysílal agenty do Československa a Maďarska, kteří měli pomáhat při přechodech hranice a získávat informace.

Už koncem roku 1952 měla Státní bezpečnost ve vídeňské pobočce Rádia Svobodná Evropa nasazeného agenta, který podával hlášení mimo jiné o činnosti Štefana Kiripolského. V lednu 1953 již byl vypracován plán na únos Kiripolského. Ve Vídni ho měla uskutečnit tříčlenná skupina agentů ve spolupráci se sovětskou vojenskou rozvědkou. Z nezjištěných důvodů však nebyl tento plán realizován.

Únos z Rakouska[editovat | editovat zdroj]

Samotný únos Kiripolského a jeho družky Heleny Neumannové nakonec uskutečnila okupační Sovětská armáda. V srpnu 1954 plánovala dvojice strávit dovolenou v jižním Rakousku, což však znamenalo, že budou muset cestovat přes sovětskou okupační zónu. Navzdory varováním se Kiripolský a Neumannová pro cestu rozhodli. Na železničním kontrolním bodě ve Vídeňském Novém Městě je sovětští vojáci vysadili z vlaku, posadili do auta a odvezli na výslech. Obvinili ho z provádění špionáže proti Sovětskému svazu a snažili se získat informace o pracovnících CIC ve Vídni. Dne 10. září 1954 je předali československými orgánům v Mikulově, odkud byli převezeni do Prahy. Rok a půl byl Kiripolský podrobován výslechům spojeným s mučením a týráním a 27. července 1955 byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Ten mu byl později změněn nejprve na 25 a poté na 15 let vězení. Jeho družka Helena Neumannová byla odsouzena k pěti letům odnětí svobody.

Vězení[editovat | editovat zdroj]

Štefan Kiripolský si odpykával trest v leopoldovské a ilavské věznici. Zmírnění trestu pravděpodobně souviselo s nabídkou Státní bezpečnosti, aby Kiripolský veřejně vystoupil s předem nacvičeným prohlášením o Rádiu Svobodná Evropa a CIC. K tomu nakonec nedošlo, protože jeho projev byl příliš mechanický a nevěrohodný. Během trestu pracoval později v nemocnici ilavské věznice.

Z vězení byl propuštěn až v období pražského jara v květnu 1968 po téměř 14 letech. Zemřel 6. července 1992.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štefan Kiripolský na slovenské Wikipedii.

  1. Registračné protokoly agentúrnych a operatívnych zväzkov Štátnej bezpečnosti [online]. upn.gov.sk [cit. 2016-02-03]. Dostupné online. (slovensky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HRADSKÝ, Juraj. Odsúdený č. 3359 Štefan Kiripolský. Bratislava: Slovart, 2015. ISBN 978-80-556-1430-4. (slovensky) 
  • TOMEK, Prokop. Československé bezpečnostní složky proti Rádiu Svobodná Evropa – „Objekt ALFA“. Praha: Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2006. Dostupné online. Kapitola Dobrovolné i nedobrovolné návraty do Československa, s. 194–195. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]