Červený potok (přítok Litavky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červený potok
Červený potok ve Zdicích
Červený potok ve Zdicích
Základní informace
Délka toku 18 km
Plocha povodí 224 km²
Průměrný průtok (Komárov) 0,39 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-11-04-030
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj, Komárov, Hořovice, Zdice)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka, Litavka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červený potok je středně dlouhý potok, pramenící na severní straně Brd a vlévající se do Litavky poblíž Zdic.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení v Brdech, v oblasti bývalého Vojenského újezdu Brdy, poblíž míst obecně známých jako „Na Jordánu“. Poté teče severně, přes rybník Pod Valdekem, směrem k hradu Valdek a k obci Neřežín, kde opouští hranice CHKO Brdy.

Pod Neřežínem napájí vodní nádrž Záskalská, protéká vsí Mrtník, rybníky Dráteníkem a Červeným a městysem Komárov, kde se do něj vlévají levobřežní přítoky Jalový potok a Rochlovský potok.

Za Komárovem se stáčí k severovýchodu a pokračuje Hořovickou brázdou přes obec Osek (umělý náhon zde napájí Žákův rybník), město Hořovice (zde jsou z levobřežního náhonu napájeny především rybníky Lázeňský a pod městem pak Valcverk) a obce Kotopeky, Praskolesy a Stašov. Před Zdicemi se do Červeného potoka zleva vlévá Stroupínský potok. Zdicemi, jejichž centrum se rozkládá na levém (severním) břehu, protéká v souběhu s dálnicí D5 (při pravém břehu), takže zdická lávka i most překonávají potok i dálnici najednou. Za městem, v úrovni kopce Knihov, se potok vlévá z levé strany do řeky Litavky.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název se odvozuje zpravidla od načervenalé barvy, kterou míval potok díky vysokému obsahu železa. Souviselo to patrně s těžbou železné rudy na Jedové hoře nad dnešní Záskalskou přehradou, u obce Neřežín. Železná ruda s vysokým obsahem rtuti se zde získávala až do roku 1857.

Na starších mapách se může rovněž vyskytovat název „Hořovický potok“.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtok v Komárově činí 0,39 m³/s. Pod Komárovem je část vody odvedena levobřežním náhonem, který vodu plně vrací zpět až u rybníka Valcverk pod Hořovicemi. V Hořovicích, ačkoliv leží na toku níže než Komárov, tak průměrný průtok činí jen 0,325 m³/s.

N-leté průtoky jsou: 6,10 m³/s - roční voda, 19,2 m³/s - pětiletá voda, 27,7 m³/s - desetiletá voda, 55,3 m³/s - padesátiletá voda a 71 m³/s - stoletá voda.[1]

K rozsáhlé povodni, která byla později hodnocena jako tisíciletá voda, došlo v roce 1995, s kulminací ve dnech 25.-26. 6.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]