Mrtník (Hvozdec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mrtník
Kostel Narození Panny Marie v Mrtníku
Kostel Narození Panny Marie v Mrtníku
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Domů 27
Lokalita
PSČ 267 62
Obec Hvozdec
Okres Beroun
Katastrální území Hvozdec a Hvozdec v Brdech
Zeměpisné souřadnice
Mrtník
Mrtník
Další údaje
Kód části obce 50296
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mrtník je vesnice v okrese Beroun, součást obce Hvozdec. Nachází se 1 km na jihozápad od Hvozdce. Na západě vesnice protéká Červený potok přes rybníky Dráteník a Červený rybník. Je zde evidováno 27 adres.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno obce Mrtník je odvozováno ze staročeského slova mrt, což znamenalo staré chrastí. Druhý výklad připouští, že se původně mohla jmenovat Brtník.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1352.[1] Patřila rodu Pešíků z Komárova. Majitel hutí Jiří Pešík z Komárova dal původní havířský kostelík Narození Panny Marie přestavět a v roce 1601 v něm byl pohřben.

Mrtník leží na úpatí vrchu Chlum. Vysoko nad ním je položena obec Hvozdec, k níž Mrtník patří. Říkalo se, že z Hvozdce „je už jenom kousek do nebe“. V nedaleké Jedové Hoře se již od prvního století hloubily štoly a dobývala se železná ruda i rumělka. Železnou rudu zpracovávaly železárny v sousedním Komárově.

V Mrtníku bylo několik zemědělských usedlostí a vodní mlýn u Červeného potoka, který je zmiňován již v roce 1622. V kronice je zaznamenáno, že roku 1872, kdy zde hospodařil mlynář Kubricht, byl mlýn stržen povodní. Mlýnské kolo dosloužilo v roce 1909 a bylo nahrazeno malou turbínou. K mlýnu kromě hospodářství patřila také pila.

Území Mrtníka se rozšířilo k 1. lednu 2016 v souvislosti se zánikem vojenského újezdu Brdy, kdy bylo k obci připojeno katastrální území Hvozdec v Brdech.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. 1. díl. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 90. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]