Čert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vyobrazení čerta v Kodexu Gigas.

Čert je pohádková bytost žijící v pekle. Má rohy, ocas, kopyto a je přičmoudlá. Peklo opouští, aby získala duše hříšníků. Většinou se je snaží získat formou úpisu. Nabídne člověku na určitou dobu nějaké služby nebo výhody, ale ten mu musí vlastní krví upsat duši. Když určená lhůta vyprší, čert přijde k člověku a odnese jeho duši do pekla. Tam také odnáší duše zlých a hříšných lidí, kde budou duše na věky věků trýzněny. V pekle jsou podle pohádkových tradic duše váženy. To jen pro jistotu, aby nedošlo k nějaké chybě. Řada pohádek je na záměně zlé duše za dobrou založena. A čistým duším se opustit peklo, i přes odpor pekelných mocností, vždy podaří. Další oblíbená pohádková zápletka je, jak Honza (nebo třeba krejčí) čerta ošidí, či spíše napálí. Podle těchto pohádek jsou čerti bytosti mdlého rozumu. Ale nikdy se nevyplatí podceňovat je. Čert je schopen letu a přemísťování se z místa na místo. Kvalita čertových kouzel je závislá na úrovni čerta — například v českém pekle panuje určitá hierarchie. Na nejnižším postu jsou plesniví čerti a pak to stoupá vzhůru až k Luciferovi.

Čerti v Čechách

S čerty se můžeme v Čechách setkat hlavně v pohádkách. Dále v pověsti o Faustově domě v Praze, v lidové tradici Sv. Mikuláše, atd. Čertovi někdy říkáme ďábel (pod kterým si ale lidé často představí úplně jinou bytost).

Čerti v křesťanství

Podle ortodoxních křesťanských principů jsou ďábli, či jak jsou také nazýváni démoni, reálně existující bytosti. Podle těchto křesťanů, působením ďáblů přichází většina chorob a zlo jako takové. A duši není v těchto případech potřeba upisovat stačí dělat „zlo“. Tyto principy jsou v této formě příjímány jen některými církvemi.

Související geografické názvy

Související přírodopisné názvy

Tradiční filmy a pohádky s čerty

Čerti v lidové slovesnosti

Novější pohádky s čerty

Šablona:Mytologie-pahýl