Čedžu (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čedžu-do
제주도 (korejsky)
Jeju Map 1-300000.png
Stát Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
• speciální autonomní provincie Čedžu
Topografie
Rozloha 1 833,2 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka 73 km
Šířka 64 km
Nejvyšší vrchol Halla-san  (1950 m n. m.)
Osídlení
Největší sídlo Čedžu-si
Používané jazyky korejština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čedžu je jihokorejský ostrov ležící zhruba 85 km od jižního pobřeží Korejského poloostrova. Tvoří spolu s menšími okolními ostrovy stejnojmennou provincii, přičemž zabírá více než 99 % její rozlohy. Jméno Čedžu (resp. Čedžu-si, kor. 제주시) je i jménem hlavního města ostrova. Čedžu je vůbec největším korejským ostrovem a navíc jedinou částí korejského území, která se už nalézá v subtropickém pásu. Díky tomu se zdejší krajina a flóra výrazně liší od pevninské. Od roku 1946 má ostrov Čedžu status samostatné provincie. Má něco přes půl milionu obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Čedžu má rozlohu 1833,2 km², což odpovídá 1,83% rozlohy Jižní Koreje. Ostrov vznikl vulkanickou činností teprve v době před 2 miliony let. Uprostřed ostrova se nachází i nejvyšší hora Jižní Koreje, nečinná sopka Halla (či Halla-san, 1950 m n. m.) s velkým kráterem. Naposledy vybuchla v r. 1007.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

Část ostrova je dodnes pokryta lávou a právě tamní tři lávové lokality (o celkové rozloze 18.846 ha) vynesly ostrovu zápis do Světového dědictví UNESCO v r. 2007. Na svazích sopky Halla se nachází Koččawalský les. Vzhledem ke geografickému vývoji zůstal tento les z velké části neporušen. Ostrov byl zařazen do seznamu Nových sedm divů přírody.

Biosférická rezervace[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2002 je ostrov Čedžu zapsán na seznamu biosférických rezervací UNESCO. Celková rozloha chráněného území (souše i moře) je 83 094 ha.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je osídlen odnepaměti a odnepaměti se na něm také rozkládalo království Tamna. Z 1. století n. l. pocházejí archeologické doklady o obchodu s Čínou a Japonskem období Jajoi. Posléze království Tamna postupně vstupovalo do vazalských vztahů s různými korejskými státy - v roce 476 s Pekče, posléze se Sillou, v roce 938 bylo podrobeno dynastií Korjo a oficiálně anektováno roku 1105. Stále se však těšilo určité autonomii, než ji král Tchedžong z dynastie Čoson roku 1404 definitivně ukončil a Čedžu pevně připojil ke svému království.

V roce 1948 zde vypuklo komunistické povstání na Čedžu, které ale bylo jihokorejskou vládou nemilosrdně potlačeno a mělo za následek desetitisíce obětí.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Čedžu je oblíbeným místem pro svatební cesty mladých Korejců. Známým symbolem ostrova jsou postavičky tzv. harubangů, ochranných skřítků vysochaných z lávy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jeju Island [online]. UNESCO, 2016-09, [cit. 2017-03-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • The Discovery of Korea. Vyd. Discovery media, Soul 2004
  • Jiří Janoš: Dokonale utajená Korea. Vyd. Nakladatelství Libri, Praha 1997

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]