Hwasong (pevnost)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
pevnost Hwasong
Světové dědictví UNESCO
Pevnost Hwasong
Pevnost Hwasong
Smluvní státJižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Hwasong
Hwasong
Souřadnice
TypKulturní
Kritériumii, iii
Odkaz817 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení1997 (21. zasedání)

Pevnost Hwasong (korejsky 화성) se nalézá v jihokorejském Suwonu, zhruba 30 km na jih od Soulu. Dal ji postavit král Čongdžo (1776-1800), 22. panovník éry Čoson (dynastie I, 1392-1910). Stavba trvala 34 měsíců a byla dokončena v září 1796.

Pevnost zabírá celkovou plochu 130 hektarů, délka hradeb činí 5,76 kilometru a jejich výška 4-6 m. Původně byla koncipována jako hradba kolem města, Suwon se ovšem později rozrostl i vně hradeb. Pevnost má čtyři hlavní a řadu menších bran. Měla být co nejúčelnější z obranného, tj. vojenského hlediska (hlídkové věže, cimbuří, bunkry), ale zároveň sloužit i každodenním funkcím rozvíjejícího se urbanistického a obchodního centra. Uvnitř opevnění stál mimo jiné i královský palác. Kromě praktických účelů má ovšem pevnost i své architektonické a estetické kvality. Při její stavbě se navíc uplatnila znalost západních i východních technologií, jejichž kombinací vznikla na svou dobu velmi moderní pevnost, která neměla obdoby ani jinde ve světě. Mj. zde poprvé byly v Koreji použity z Evropy převzaté kladkové mechanismy. Stavitelé pevnosti využili kopcovitého terénu, který jim svým reliéfem umožnil posílit obranyschopnost města uprostřed okolní spíše rovné krajiny. Přímo skrze opevněné město protékala říčka Suwončchon.

Třebaže v pozdějších dvou staletích byla pevnost Hwasong namnoze poničena, v 70. letech 20. století došlo k její kompletní rekonstrukci. Od r. 1997 je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • World heritage in Korea. Vyd. Hollym Corp., Publishers, Soul 2001
  • The Discovery of Korea. Vyd. Discovery media, Soul 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]