Pulguksa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeskynní poustevna Sokkuram a klášter Pulguksa
Světové dědictví UNESCO
Klášter Pulguksa
Klášter Pulguksa
Smluvní státJižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Klášter Pulguksa
Klášter Pulguksa
Souřadnice
TypKulturní
Kritériumi, iv
Odkaz736 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení1995 (19. zasedání)

Klášter Pulguksa čili Klášter Buddhovy země (korejsky 불국사, čínsky 佛國寺) je buddhistický klášter v jihokorejské provincii Severní Kjongsang, poblíž města Kjongdžu.

Jde o významnou památku, která vznikla v době jihokorejského království Silla (57 př. n. l.935 n. l.). Třebaže někteří umisťují její původ až do 6. století, obvykle se uvádí, že jej založil v roce 751 jako veřejnou svatyni na počest svých rodičů v tehdejším životě první ministr Kim Te-song. Současně dal o 4 km dále zřídit i privátní jeskynní poustevnu Sokkuram k uctění rodičů ze svého předchozího života. Klášter byl vystaven na kamenných terasách a čítal na dvě stě dřevěných budov. Na konci 16. století jej takřka srovnali se zemí Japonci, v dalších staletích byl opakovaně obnovován. Poslední důkladnou rekonstrukci prodělal celý komplex v letech 19691973. V klášteře se nachází sedm tzv. národních pokladů – pagody Tabotchap a Sokkatchap, tři kamenné mosty symbolisující přechod do duchovního, Buddhova světa, a dvě pozlacené bronzové sochy z 8. století.

V roce 1995 byl klášter Pulguksa spolu s poustevnou Sokkuram zařazen do světového kulturního dědictví UNESCO.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GRUBEROVÁ, Ivana M. Jak se prodavač papíru stal buddhou: Korejské buddhistické legendy. [s.l.]: DharmaGaia, 2006. 240 s. 
  • SUH, Jae-sik. World Heritage in Korea. Seoul: Hollym Internacional Corp. 160 s. ISBN 9781565911710. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]